Antikalarla kültür elçiliği yapıyor

Antikalarla kültür elçiliği yapıyor
Ankara Kalesi'nin Koyun Pazarı yokuşunda esnaflık yapan 35 yaşındaki Soner Demirbaş, lise yıllarından itibaren topladığı antika eşyalarıyla açtığı dükkânında kültür elçiliği yapıyor. Demirbaş, kaleyi gezmek için gelen yabancı turistleri dükkanında ağırlıyor, çoğunluğu Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserlerinden oluşan antikalarıyla tarihimizi yabancılara, hem anlatıyor hem de öğretiyor. Kale eteklerinden Ankara'ya uzanan yokuşta mütevazı bir antika dükkanı işleten Demirbaş, yabancı turistlerin tarihimizi öğrenmek için dükkanında saatlerce vakit geçirdiğini belirtti. Demirbaş, "Yabancılar bizim tarihimize daha fazla ilgili" diye konuştu.

ÜNLÜ KONUKLAR
Antikalar çöpe gitmesin diye evlerde temizlik ve bakım işleri de yaptığını belirten Demirbaş, dersleri için öğrencilere destek olduğunu da söyledi. Kale esnafınca çok sevilen Demirbaş'ın dükkanı, ekonomi, sanat ve siyaset dünyasından da pek çok ismin uğrak yeri. Devlet Tiyatroları'yla da çalışan Demirbaş, "Rahmi Koç ve Erol Evgin de gelir beğendiklerini alır, çay içerek vakit geçirirler" dedi.

'BU İŞTEN ANLAYAN İNSANLARLA ÇALIŞIN'
Deve matarası, Cumhuriyet dönemine ait mıralık, Süryani yapımı Mardin işi avizeler, Osmanlı dönemi kahve değirmeni, hurdanlık, kılıç ve kömür ütüleri gibi birbirinden değerli ve yüzlerce yıllık tarihi olan eserleri sergileyen Demirbaş, sahte antikacılardan nefes alamadıklarını sözlerine ekledi. Bu kişilerin antika diyerek imitasyon ürünler sattığını belirten Soner Demirbaş, daha sonra şöyle konuştu: "Bu sahte antikacılar bizi çok etkiliyor. 30 senelik ürünü 100 yıllık diye satmaları bize karşı ön yargı oluşturuyor. Antikacılığı ticaretten ayrı, tutku ve yaşam tarzı olarak benimseyen bizler, sahte antikacılardan rahatsızız. Antika dolandırıcılarına karşı vatandaşlarımız daha dikkatli olmalı. Orijinal bir eserin üzerinde ait olduğu dönemin mührü vardır ama kimi zaman bundan da ayırt edemeyebilirler. Piyasada tahminimizden çok fazla sahte ürün var. Benim tavsiyem antikadan anlayandan yardım almadan eser almasınlar."
BİZE ULAŞIN