Türk sporunda başarının 'TOHM'u başkentte atıldı

Ankara'ya 8 ay önce inşa edilen Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi'nden (TOHM) şu ana kadar 3 bin sporcu faydalandı

Türk sporunda başarının 'TOHM'u başkentte atıldı
Türkiye'nin olimpiyatlardaki madalya sayısını artırmak için 8 ay önce Ankara Eryaman'da inşa edilen Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi'nden (TOHM), şu ana kadar 3 bin sporcu faydalandı. Geleceğin olimpiyat şampiyonlarını yetiştirmek için 80 dönümlük arazi üzerine kurulan kompleks, Türk sporunun merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Türkiye'yi 2020 ve 2024 yıllarında düzenlenecek olimpiyatlarda başarıya taşıyacak spor kompleksi, kapılarını ilk kez 30 Kasım 2014'te Boks Milli Takımının kampıyla açtı. Sporcular için her detayın düşünüldüğü tesis, şu ana kadar olimpik olan 13 federasyona hizmet verdi. 72 kampın yapıldığı Avrupa'nın en modern spor komplekslerinden TOHM'u kullanan sporcu sayısı ise 3 bine ulaştı.

TOHM SİSTEMİ

Federasyonlar kanalıyla daha önceden randevu alarak TOHM'da kampa gelen kafilelerden kişi başı günlük 75 lira alınıyor. Bu ücretin 40 lirası konaklama, 35 lirası ise yemek ücreti olarak belirlendi.

BAŞARI İÇİN HER DETAY DÜŞÜNÜLDÜ
TOHM'da tesis koordinatörü dahil 102 personel çalışıyor. 200 yatak kapasiteli merkezin giriş katındaki odalar paralimpik sporculara ayrılmış durumda. 90 kişilik yemekhanedeki tüm hazırlıklar, diyetisyen kontrolünde gerçekleştiriliyor. Sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri, sporcuların antrenman programlarına göre hazırlanıyor. Merkezde ayrıca, sporcuların çamaşırları da ücretsiz bir şekilde yıkanarak, odalarına teslim ediliyor. Tesislerde, sporcuların boş zamanlarını değerlendirecekleri oyun salonları ve dinlenme bölümleri de yer alıyor. Komplekste olimpik branşlar için oluşturulan uluslararası standartlardaki tesisler bir arada bulunuyor.

BİZE ULAŞIN