Deyimlerin hikâyesi başkentte çekiliyor

Genç yönetmen İskenderoğlu, başkentte çektiği filmde deyimlerin gerçek hikâyelerini Rus, Japon, Amerikalı ve Türk karakterlerin gözünden anlatıyor

Deyimlerin hikâyesi başkentte çekiliyor
Yönetmen Doğukan Hazar İskenderoğlu ve ekibinin günlük hayatta sıkça kullanılan deyimlerin gerçek hikâyelerini anlatmak için başkentin çeşitli mekânlarında yaptığı çekimler ilgi görüyor. Dil biliminde, "kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı veya söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu" olarak tanımlanan deyimler, hiç bu kadar eğlenceli anlatılmamıştı. Deyim Avcıları'nda deyimlerin gerçek hikâyeleri izleyicilere özel çekimlerle anlatılıyor.

KAYAALP ANA KARAKTER
Türk tarihinden kalan en özel miraslardan olan deyimler farklı ve eğlenceli tarzda yansıtılıyor. "Eşek sudan gelinceye kadar dövmek", "Hoşafın yağı kesilmek", "Goygoyculuk yapmak", "Sarı Çizmeli Mehmet Ağa", "Turnayı gözünden vurmak", "Ali kıran baş kesen" gibi halk arasında anlamlarının tam olarak bilinmediği birçok deyim, Rus Marina, Japon Akira, Amerikalı Joseb ile İzmirli Kerem'in bakış açılarıyla anlatılıyor. Ankara dizilerinden "Beni Affet" ile tanınan oyuncu Kerem Poyraz Kayaalp'in ana karakter olduğu program farklı üslubu ve kostümleriyle izleyenlere renkli anlar yaşatıyor.

TARİHİ VE TURİSTİK BÖLGELERDE ÇEKİLİYOR
Mogan, Eymir, Kuğulu Park, Hamamönü, Kızılcahamam, Beypazarı gibi Ankara'nın tarihi ve turistik bölgelerinde çekilen "Deyim Avcıları" TRT Okul ekranlarında izleyicilerin karşısına çıktı. 60 bölüm olarak yayınlanan eğitim ve eğlence programı yeni yayın döneminde "Atasözü Avcıları" olarak devam edecek. İskenderoğlu'nun yazıp yönettiği Emre Akgül'ün yapımcılığını üstlendiği program farklı konseptiyle izleyicilerle buluşacak.

BAŞKENT SİNEMA SEKTÖRÜNÜN GÖZDESİ
Başkentte çekilen televizyon dizileri ve filmler ilgi görüyor. Ferhunde Hanımlar'la başlayan ve Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi ile doruk noktasına ulaşan Ankara'nın dizi serüveni, Beni Affet, Deniz Yıldızı ve Unutma Beni dizileriyle devam etti. Başkent, Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Düttürü Dünya, Köyden İndim Şehire, Uçurtmayı Vurmasınlar ve Zübük gibi Türk sinemasının beğenilen filmlerine sahne oldu.
BİZE ULAŞIN