Beypazarı'nın bütün renkleri festivaldeydi

Beypazarı'nda "Çağdaş Yorumlarla Anadolu" defilesi büyük ilgi görürken güreş müsabakalarında Mehmet Yeşil başpehlivan oldu

Beypazarı'nın bütün renkleri festivaldeydi
Uluslararası Beypazarı Festivali'nin son gününde modacı Ahmet Özceyhan'ın "Çağdaş Yorumlarla Anadolu" isimli defilesi büyük ilgi gördü. Türkiye'nin ünlü mankenleri tarafından sunulan defilede Beypazarı'nın geleneksel sırma işleri ile Osmanlı ve Anadolu'da hüküm sürmüş çeşitli uygarlıklara ait simgelerin bir arada bulunduğu tasarımlar sergilendi. Özceyhan, defilede yaptığı konuşmada, tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Beypazarı'nın önemli ticaret merkezi ve duraklarından biri olduğunu söyledi.

EL İŞÇİLİĞİ DÜNYAYA AÇILIYOR
Beypazarı'nın çok özel gelenek ve görenekleriyle yurt içi ve yurtdışında tanıtımını en çağdaş bir şekilde yaptığına değinen Özceyhan, şunları kaydetti: "Bu yıl ki defilemizi 1600'lü yıllarda inşa edilen tarihi Suluhan kervan sarayında yaptık. Genelde festival için kültür içerikli bir moda koleksiyonu hazırladık. Türk kültürünü ve el sanatlarını uluslararası platforma taşımak için, bugüne kadar çok sayıda ülkede defile düzenledik. Türkiye'yi ve Türk kültürünü dünyaya tanıtma için elimden geleni yapıyorum. Bunu da kendime misyon edindim. Ülkemizin önemli turizm merkezlerinden biri haline gelen Beypazarı, günlük yaşamın bir parçası olarak karşımıza çıkan el emeği göz nuru ürünleri ile turistleri büyülerken, ilçe halkı içinde önemli bir gelir kaynağı haline geldi. Beypazarı kültürünü ve geleneklerini yaşatan, kendini bu işe adamış el sanatı ustalarıyla hak ettiği yere ve tüm dünyaya tanıtacağım."
Başpehlivanlık Mehmet Yeşil'in

Beypazarı Festivali kapsamında düzenlenen yağlı güreş müsabakalarında başpehlivanlığı, Kırkpınar başpehlivanlarından Mehmet Yeşil Yeşil kazandı. Bu yıl yağlı güreş müsabakalarına 230 güreşçi katıldı. Şehir stadında ter döken pehlivanlar, kıyasıya mücadele etti. Müsabakalarda Antalyalı Mehmet Yeşil Yeşil başpehlivanlığı kazanırken, Adapazarı'ndan Mahmut Kavakçı 2'nci, Ankara'dan Vedat Ergin 3'üncü oldu. Güreş ağalığını ise Beypazarılı iş adamı Tevfik Gümüş elde etti.
BİZE ULAŞIN