Sağlıkta şiddete dramalı eğitim

Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği'nce sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçmek için "tiyatral" yöntemle bir ay boyunca farklı eğitimler verildi

Sağlıkta şiddete dramalı eğitim
Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, günden güne artan sağlıkta şiddetin iletişim eksikliğinden kaynaklandığını tespit etti ve şiddete karşı farkındalık oluşturmak için "Eğitimde Drama Yöntemiyle Sağlıkta Etkili İletişim Projesi" geliştirdi. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin drama eğitimi ile önüne geçmeyi hedefleyen Genel Sekreterlik, proje kapsamında 4 Mayıs-8 Haziran arasında kamu hastanelerinde çalışan güvenlik, hasta kayıt, hasta karşılama ve temizlik personellerine eğitim verdi.

İLETİŞİM EKSİKLİĞİ VAR
Proje yöneticisi Ayşegül Güleç, tarafından toplam bir ay olarak verilen eğitimde katılımcılara etkili iletişim becerileri kazandırıldı. Hastane çalışanlarına, hastanelerde yaşanan, şiddetle sonlanan ve genelde de iletişim eksiliğinden kaynaklanan tartışmaların önüne basit birkaç iletişim tekniğiyle nasıl geçilebileceğinin eğitimi tiyatral ortamda verildi. Eğitim sonunda Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi konferans salonunda eğitimle kazanılan beceriler doğaçlama drama ile izleyicilere ve diğer sağlık personelinin gösterimine sunuldu. Ayrıca programda eğitime katılan hastane personeline katılım belgesi verildi.

ŞİDDET 'İLETİŞİM' YOLUYLA YENİLECEK
Programa konuşan Ankara 1.Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel sekreteri Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, alanında bir ilk olan ve örnek teşkil eden proje ile şiddetin üstesinden iletişimle geleceklerini söyledi. Hastane çalışanlarının sağlık profesyonelleri olduğunu belirten Yılmaz, "Sağlık çalışanları olarak zor bir meslek icra ediyoruz, gün içerisinde her ruh halinden hasta ve hoşumuza gitmeyen şiddet olaylarıyla karşılaşabiliyoruz. Ancak unutmayalım ki profesyonel davranış kalıplarını çok iyi bilmemiz gerekiyor" dedi.
BİZE ULAŞIN