Kalp ve tansiyon kontrol edilmeli

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ertuğrul Şensoy, kalp, şeker ve tansiyon hastalarının doktor kontrolünde oruç tutabileceğini söyledi. Şensoy, bol sıvı alınmasını da tavsiye etti

Kalp ve tansiyon kontrol edilmeli
Lokman Hekim Ankara Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ertuğrul Şensoy, oruç tutmak isteyen ancak kalp ve tansiyon rahatsızlığı gibi problemleri nedeniyle bu isteğini yerine getiremeyen hastalara önemli tavsiyelerde bulundu. Şensoy, "Gün içinde oruçlu olunan saatlerde sıvı alımının mümkün olmaması nedeniyle özellikle uzun ve sıcak yaz günlerinde sıvı ve tuz kaybı ile kan pıhtılaşmasında artış sorunu olabilmektedir. Bu da tansiyon düşüklüğü, fenalık hissi, baygınlık ve çarpıntı, göğüs ağrısı gibi bazı şikâyetlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla iftar ve sahur saatleri arasında çok hızlı olmamak kaydıyla bol sıvı alınması önerilir" dedi. Hastanın oruçla birlikte karşılaşabileceği risklerden haberdar edildiğini ve o yönde birtakım tavsiyelerde bulunulduğunu belirten Şensoy şunları kaydetti: "İlaç saatlerinde de değişiklik yapmak gerekmektedir. Günde tek doz alınan ilaçlar sabah alınıyorsa sahura, akşam alınıyorsa iftara çekilmelidir. Öğlen alınan ilaçlar iftar ya da sahura kaydırılabilir. Günde 2 kez alınan ilaçlar iftar ve sahura çekilir. Günde 3 kez ya da daha sık kullanılan ilaçlar için ise tatminkar bir çözüm olmayıp günde 2'ye indirilebilirler. Oruç tutma sırasında hastanın genel durumunda olumsuz bir gelişme veya şikâyetlerinde artış olursa hemen hekimine başvursun."

'Hastalık türü çok önemli'
Kalp ve tansiyon problemi olan hastaların "Oruç tutabilir miyim" sorusunun evet ya da hayır gibi kesin bir cevabının olmadığını söyleyen Şensoy, hastalığın türü, şiddeti, alınan tedavi, orucun mevsimi gibi faktörlerin bu durumdaki hastalar için belirleyici olduğunu kaydetti. Şensoy, bu hastaların doktor kontrolünde ve danışmanlığında oruç tutabileceklerini söyledi.
BİZE ULAŞIN