Tahıl ambarlarında hasar tespit sürüyor

��iddetli yağmur ve dolu nedeniyle İç Anadolu'nun tahıl ambarları sayılan Ankara'nın Haymana ve Polatlı ilçelerinde buğday, arpa ve soğan ekili tarlalarda ciddi hasar oluştu

Tahıl ambarlarında hasar tespit sürüyor
Ankara Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Haymana Ziraat Odası Başkanı H. İbrahim Balıkçı, dolu yağışı haberinin ardından zarar gören köylere giderek incelemelerde bulundu, çiftçilere geçmiş olsun dileklerini ifade etti. Dolunun köy arazisine düştüğünü ve bu sene buğdayda ciddi bir azalma olacağını belirten Balıkçı, şöyle konuştu: "Haymana, İç Anadolu'nun rakamsal olarak tarım ambarlarından biri olmasına rağmen, son günlerde yağan şiddetli yağmur ve dolu nedeniyle çiftçimizin ektiği arpa ve buğday sular altında kaldı. Bunun yanında en kötüsü buğdayda bu sene ciddi bir düşüş olacak. Bilindiği gibi İç Anadolu'nun kitlesel bazında Türkiye'de yüzde 26-28 olarak, buğday da en çok üretim yapan bir bölgeyiz. Tahmini olarak, bu yıl yüzde 20'nin altında bir üretim olacağı kanaatindeyim. Çiftçilerimizin mağduriyetlerini gidermek için ortaklaşa bir çalışma yapıp hasar tespit edildikten sonra çiftçilerin borçlarının ertelenmesi, kredi faizlerinin durdurulması için girişimlerde bulunacağız. Şu ana kadar tespit ettiğimize göre 7 bin dekar bir alanın zarar gördüğünü söyleyebilirim."

'DESTEK SAĞLANACAK'
Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu da, çiftçilere gerekli desteğin sağlanacağını belirterek "Ancak, gördüklerimiz arasında yağan dolunun borulara verdiği zararı hesaplarsak burada ciddi bir zarar var. Buğdayda büyük bir düşüş bekleniyor. Hasar tespit çalışmalarımız devam etmektedir. İlçemizde soğan ekili birçok tarlanın da zarar gördüğünü bununla ilgili çalışmalara başladığımızı belirtmek isterim" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN