Herşey oyunla başladı

İş hayatında aktif rol alan Şermin Çarkacı, genç yaşına rağmen 3 çocuk annesi olmakla kalmayıp reklamcılık, edebiyat ve sosyal medya uzmanlığına iki de kitap sığdırdı

Herşey oyunla başladı
Sosyal medyada 'Oyuncu Anne' olarak tanınan Şermin Çarkacı, çocuklarıyla yaşamını sosyal medyaya taşıyarak tüm annelere yol gösterdi. Sosyal medya üzerinde kendi çocuklarına öğrettiği oyunları paylaşan Çarkacı, oyunları ve anneliği kitaplaştırdı. Yazar Şermin Çarkacı hayatına dair bilinen ve bilinmeyenleri Sabah Anakara'ya anlattı...

Sizi yazar olarak Şermin Çarkacı isminden çok 'Oyuncu Anne' ismiyle tanıyoruz. Kitabın adı da bu Peki kimdir Oyuncu Anne?
Sosyal medya dolayısıyla bilinen ismim Oyuncu Anne, gerçekte Şermin Çarkacı. 33 yaşında, görünmeyen yanı edebiyatçı, görünen yanı reklamcı, 'Başlarım Şimdi Anneliğe' ve 'Oyuncu Anne' isimli kitapların yazarı, 4,5 yaşındaki Tuna ile Mete'nin ve 3 yaşındaki kızımız Name'nin annesi. Çocuklarla her akşam düzenli olarak ince motor hareketlerini, kaba motor becerilerini, duygu ve hayal dünyalarını destekleyecek, yaratıcılıklarını besleyecek oyunlar oynuyor, bu oyunları fotoğraflayıp sosyal medyada binlerce anneyle paylaşıyorum. Onlar da evlerinde aynı oyunları oynayıp benimle paylaşıyorlar. Böylece kocaman bir sanal oyun grubumuz var diyebilirim.

Başka annelere destek oluyorsunuz. Türkiye'nin her yerinden takipçiniz var. Nasıl tepkiler alıyorsunuz?
En başta, ben kendim oynuyorum ya, herkes öyle sanıyordum. Ben bir mukavva koliden kırk oyun üretebilirim, herkes yapabilir sanıyordum. Öyle değilmiş. Annelerin aklına yapacak bir şey gelmiyormuş. Sayfanın hayli takipçisi var. Orada paylaştığım oyunları evlerinde kendi çocuklarıyla oynuyorlar, fotoğraflayıp gönderiyorlar. Çocuğumla ilişkimde dönüm noktası oldun diyen çok anne var. Biz işten yorgun geliyor, çocuğa televizyon açıyor, haftasonu da avm'ye götürüyor, her istediğini alıyorduk ve böylece kendimizi iyi hissediyorduk. Seni görünce çalışan anne olmanın ve yorgun olmanın bir bahane olmadığını, pahalı oyuncak almanın çözüm olmadığını anladık ve artık biz de nitelikli zaman geçiriyoruz diyorlar. Yine aynı şekilde, dağılmasın, dökülmesin, kirlemesin diye çocuklarla oynamıyorduk, artık takmıyorum, diyorlar. Ben sayfada ve kitapta şunu söylüyorum 'yahu bu çocuklar büyüyüp gidecekler, birlikte geçireceğimiz zaman çok kısıtlı, gelin şu çocukların keyfini çıkartalım, mutlu bir çocukluk geçirsinler, biz de bu mutluluktan payımızı alalım'. Dediğim de yaptığım da sadece bu. Sosyal medyanın avantajı o, çok farklı insanlara ulaşabiliyorsunuz. Mısır'dan, Fransa'dan, Azerbaycan'dan takipçiler de var, Şırnak'tan, Edirne'den, Isparta'dan da...

Oyuncu Anne kitabını yazma fikri nasıl doğdu? Kitapta neler anlatıyorsunuz?
'Başlarım Şimdi Anneliğe' yeni anneler için bir rehber kitap niteliğindeydi. Uslubu çok sevildi. Annelerden çok güzel tepkiler aldım. Yeni anne olduğunuzda insanlar hep size bir şey söylüyor, siz anlatıyorsunuz ama sizi cevap vermek için dinliyorlar. Sürekli eleştiri alıyorsunuz vs. Ben istedim ki, yeni annenin omzuna bir el konsun, 'geçecek be, çok da takılma, üzme kendini' diye şöyle bir dokunsun. Bu isteğim yerini buldu. Sonra çocuklar bebeklikten çıktılar, oyunlar oynamaya başladık. Bu süreçte çocuklara oyun önerisi sunabilecek nitelikli kitaplar aradım, birkaç tanesi dışında diğerleri bana doyurucu gelmedi. Ben de kendim hazırlamaya başladım. Hayal güçlerini destekleyecek, el becerilerini güçlendirecek, diyalog kurabileceğimiz, neden-sonuç ilişkileri kurup üzerinde konuşabileceğimiz oyunlar. Bu oyunları facebook üzerinde Oyuncu Anne isminde bir sayfayla paylaştım, çok ilgi gördü. Ben de tüm detaylarını anlatabileceğim, başka annelere de ışık tutacak, başka çocukların hayatına dokunacak bir kitap olsun istedim. Çok da keyifli oldu.

Kitabın gelirleri de Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı Koruncuk'a bağışlandı sanırım...
Evet. Bu kitap her ne kadar çocuklar için bir aktivite kitabı olsa da aslında anne babalar için bir kitap. Kitabı anne baba okuyacak ve çocukları ile oynayacak. Yani oynayacak bir çocuğu var, çocuklarının da onlarla oynayacak bir anne ve babası var. İstedim ki, anne babası olmayan çocuklara da hep birlikte bir faydamız dokunsun. Kitabı alan her anne, hem kendi çocuğuyla nitelikli zaman geçirecek hem de korunmaya muhtaç çocukların hayatına dokunmuş olacak.

Kitaplara ilgisi nasıl?
Benim kitaplarımın hedef kitlesi çok sınırlı. 'Başlarım Şimdi Anneliğe', hamileleri ve yeni anneleri hedefleyen bir kitap. Bebeğiniz iki yaşındayken alıp okumanız size bir fayda sağlamaz. Oyuncu Anne ise, 2-7 yaş arasında çocuk sahibi olan anneler için daha ziyade. O yüzden çok dar bir çerçeveye hitap ediyor.

Sizi ileride başka projelerde görecek miyiz?
Yazar olarak evet. Yeni kitabın hazırlıklarına başladım. Fakat yeni kitapla hedef kitlemi biraz daha genişleteceğim. Bir dergide köşe yazarlığı yapıyorum, dolayısıyla anne çocuk yazarlığını oradan devam ettirebilirim.
BİZE ULAŞIN