Diyabet hastalarına oruç reçetesi

Oruç tutan diyabet hastası vatandaşlara önemli tavsiyelerde bulunan Dr. Murat Küçükay, diyabetlilerin yiyeceği gıdaları özenle seçmesi gerektiğinin altını çizdi

Diyabet hastalarına oruç reçetesi
Lokman Hekim Ankara Hastaneleri Dahiliye Uzmanı Murat Bülent Küçükay, olası sağlık risklerine rağmen oruç tutmakta kararlı olan diyabet hastalarına önemli tavsiyelerde bulundu. Diyabet hastalarına özellikle ramazan ayı için beslenme ve diyet uzmanı ile görüşerek özel bir diyet programı çıkarmalarını öneren Küçükay, ilaçların da iftar ve sahur için düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

"KEFARET VERİLEBİLİR"
Hastaların kan şekerini daha yavaş yükselten gıdaları tercih etmelerinin menfaatlerine olacağını kaydeden Küçükay, diyabet hastalarının şeker ve kalori içeriği olan içeceklerden uzak durarak günlük en az 2,5-3 litre su tüketmeleri tavsiyesinde bulundu. Bu ayın bereketinden mahrum kalmak istemeyen bazı şeker hastalarının da oruç tutmak konusunda istekli olduklarını gözlemlendiğini kaydeden Küçükay, "Hastalığın başlangıcında olan ve sadece hap tedavisi almakta olan hastaların bile zorlanmalarının olası olduğu bu yaz döneminde, insülin kullanmakta olan hastaların oruç tutmamaları ve kefaretlerini vermeleri daha hayırlı olacaktır. Bu hastalar oruç tuttukları takdirde ciddi risklerle karşı karşıya kalabilecektir" şeklinde konuştu.


BİZE ULAŞIN