Tahıl ambarlarında dolunun faturası ağır

Aşırı yağış ve dolunun İç Anadolu'nun tahıl ambarı olan Haymana, Polatlı ve Bala'da 600 bin dekar tarım arazisine zarar verdiği tespit edildi

Tahıl ambarlarında dolunun faturası ağır
İç Anadolu'nun tahıl ambarları Ankara'nın Haymana, Polatlı ve Bala ilçelerinde etkili olan, aşırı yağış ve dolu sonucu tarım arazileri sular altında kalmış ve birçok mahallede de su baskınları meydana gelmişti. Haymana, Polatlı ve Bala Ziraat odaları başkanları ile İlçe Tarım ve Hayvancılık müdürleri mahalleleri gezerek incelemelerde bulundu. Yapılan incelemelerde 600 bin dekar tarım arazisinin zarara uğradığı tespit edilirken, bunların başında buğday başta olmak üzere arpa, soğan ve pancarın ciddi zararlar gördüğü belirlendi. Bunun çiftçiye faturasının ise tahmini olarak 140 milyon TL olduğu öğrenildi.

REKOLTEDE BÜYÜK DÜŞÜŞ
Zarar gören tarım arazilerini gezen ve incelemelerde bulunan Bala Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Gürbüz, "Şu ana kadar, bütün mahallelerimizde yoğun bir şekilde, hasar tespit çalışmalarımıza başladık. Bu sene bizim de çevre ilçe odaları ile yaptığımız görüşmelerde ciddi bir rekolte düşüşü olacağını belirledik. Bala ilçemizde de, Büyükbıyık, Erdemli, Ergin, Yöreli, Köseli, Sarıhüyük ve Üçem mahallelerimizde yüzde 100'lük bir zarar var. Toplamda Bala'da 130 bin dekar buğday ve arpa ekili arazilerde ciddi zararlar var. Bu zarar diğer ilçeler ile beraber 140 milyon TL üstünde olabilir" dedi.

"SIKINTILI GÜNLER YAŞIYORUZ"
Hasar tespit çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdüklerini, şu ana kadar 270 bin dekar tarım arazisinde zarar olduğunu belirten Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, "Çiftçimizin zarar boyutunu gerekli makamlara ve mercilere bildireceğiz. Çiftçimiz sıkıntılı günler geçiriyor. Bunun için de özel bir çalışma ekibi ayarladık. Burada İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ile beraber ortak bir çalıma yapıyoruz. Net olarak zararımız 270 bin dekar tarım arazisi alanında buğday, arpa, soğan ve pancar ekili alanların zarar gördüğünü belirledik" diye konuştu.

'MUTLAKA TARIM SİGORTASI YAPILMALI'
Rekolte düşüşü yaşanacağını ve bunun yanında ülke genelinde de ciddi bir zarar olduğunu söyleyen Haymana Ziraat Odası Başkanı H. İbrahim Balıkçı şunları kaydetti: "Çiftçilerimiz için sıkıntılı bir sene oldu. Dolu ve aşırı yağış bu sene hem pas hastalığına yol açtı hem de ekili alanları tahrip etti. Haymana'da 200 bin dekar ekili alan ciddi boyutta zarar gördü. Çiftçilerimize sesleniyorum. Tarım sigortamızı yaptıralım. Devlet sigortalı olan çiftçinin zararının yarısını karşılıyor. En azından Tarım Sigortasını yaygınlaştırırsak bu felaketlerden daha az zarar görürüz." diye konuştu.
BİZE ULAŞIN