Hayvan barınağında rant kavgası

Türkkonut'taki Hayvan Kurtarma Derneği ve Rehabilitasyon Merkezi'nde arazi kavgası yaşanıyor. Dernek Başkan Yardımcısı Fahri Köklü, Çankaya Belediyesi'nin kendilerini araziden atmaya çalıştığını iddia ediyor

Hayvan barınağında rant kavgası
Çayyolu Türkkonut'ta, Çankaya Belediyesi ve hayvan barınağı arasında anlaşma sağlanamıyor. Hayvanseverler tarafından gönüllülük esasıyla kurulan Hayvan Kurtarma Derneği ve Rehabilitasyon Merkezi'ne ait barınakta 1,5 yıldır yaşayan 250 hayvan sokağa atılma tehlikesiyle karşı karşıya.
10 MİLYON DEĞER BİÇİLDİ

Çankaya Belediyesi'nin hayvanların yaşam hakkını hiçe saydığını ve sadece rant için kendilerini buradan uzaklaştırmak istediğini belirten Fahri Köklü, imarsız 20 dönümlük alan için şu anda 5,5 milyon TL değer biçildiğini söyledi. Bölgede faaliyet gösteren emlakçılar da benzer konumdaki imarlı arsalara ise yaklaşık 10 milyon lira fiyat verildiğini kaydediyor. Ankara'da 20 yılı aşkın bir süredir sahipsiz hayvanlara yardım ettiklerini belirten Köklü, "Bu arazi Yenimahalle Belediyesi'ne bağlıyken onlardan kavga dövüş bin TL kiraya almıştık. Ama Çankaya'ya devrolduğu günden beri yer kavgası bitmedi. Burası bizim taşındığımız beşinci yer, gidecek yerimiz yok" dedi. Çankaya Belediyesi'nin topladığı sokak köpeklerini arazilere saldığını iddia eden Köklü, "Sözde sosyal demokratlar, çevreye duyarlıyız, ağacı ve hayvanları seviyoruz diyorlar ama icraatta hiçbir şey yok. Konuşmada duyarlılar, hayvan sevgisi ile alakaları yok" dedi. Belediyenin kendileriyle anlaşmak bir yana görüşmeye dahi yanaşmadığını söyleyen Fahri Köklü, "Çankaya Belediyesi, kısırlaştırma yapmıyor ayrıca topladıkları hayvanları araziye bırakıyor. Küpelerinden anlaşılıyor. Kanıtım yok ama yakında bulacağım ve belediyenin sokaktan topladığı hayvanları araziye saldığını ispatlayacağım" diye konuştu.

RANTA KURBAN GİTMESİN

Tek isteğinin 250 hayvanla sokağa atılmadan ve düzenli bir yerde yaşamak olduğunu söyleyen Fatih Köklü, "Belediye Başkan Yardımcısı Anıl Sevinç, o arazi çok değerli, kirayı artırıyorlarsa kalsınlar, yoksa çekip gitsinler diyor. Bir devlet adamının değerli olmasıyla ne çıkarı var. İsteğim sadece barınak değil buranın park durumu garanti olsun ranta kurban gitmesin" diye konuştu. Köklü "Bizi buradan çıkarmak istiyorlar, ne yapacakları belli değil ama Çayyolu arazisi değerli olduğu için burayı bir rant alanı olarak görüyorlar. Çelişki bir rant düşüncesini işaret ediyor. Belediye bizi mağdur etti, ortada kaldık, yarın kapıya dayanıp hadi çıkın deseler yapacak bir şeyim yok" dedi. Başkan yardımcısı Fatih Köklü, Çankaya'nın aksine Büyükşehir Belediyesi'nin kendilerine çok büyük yardım ve destek verdiğini söyledi.
BİZE ULAŞIN