Merdiven altı berber sayısında büyük artış

Merdiven altı berber sayısında büyük artış

Ankara Berberler Odası ve Çankaya Belediyesi arasındaki 'ucuz fiyat tarifeli, sağlıksız berber dükkânları' sorunu çözülemiyor. Oda Başkanı Karakaş, denetimsizliğin merdiven altı berber sayısını artırdığını söyledi

Berber dükkanının vitrinlerine 'saç tıraşı 5, sakal tıraşı 3 TL' yazan Çankaya bölgesine bağlı 30'dan fazla berber ve kuaför salonu Ankara Berberler Odası ve Çankaya Belediyesi'ni anlaşmazlığa düşürdü. Belediyenin denetim yapmadığını iddia eden Oda Başkanı Bayram Karakaş, "Belediye, Çankaya bölgesindeki berber dükkanlarını denetlemediği için ucuz tarifeli berberler oluştu" dedi. Cama yazı ucuz tarifeler yazan berberler konusunda Çankaya Belediyesi'yle mesafe kaydedemediklerini belirten Karakaş, "Hizmet ve canlının pazarlığı, ucuzu olamaz. Belediye, daha ucuza hizmet ver diyor vermeyince de merdiven altı kuaförlere göz yumuyor" dedi.

HAKSIZ REKABETE DAVETİYE
Çankaya'da sayıları 30'u geçkin olan bu berberlerin 5362 sayılı kanunda yer alan fiyat ücret tarifelerinin dışında çalıştıklarını belirten Karakaş, "Her geçen gün artan bu berberler haksız rekabete davetiye çıkarıyor" dedi. Söz konusu berber dükkanlarını açıkça suç işlediklerini vurgulayan Başkan Karakaş, "Kanunda yer alan saç tıraşı 18, sakal tıraşı ise 7 TL iken bu ucuzcu berberler camlarına saç kesimi 5, sakal kesimi ise 4 TL yazıyorlar. Belediyeye bağlı zabıtanın yeterli denetimi ya da denetlememesi durumlarından dolayı yanlarında çalışanlarını ustalık belgesi bile olmayan bu berberler mantar gibi çoğalıyor. Diğer belediyelerde yaşamadığımız bu sıkıntının Çankaya'nın zabıta amirliğinden kaynaklandığını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

KARAKAŞ: BELEDİYEYİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUM
Ucuz berberlerde yapılan işlemlerde uyuz, mantar, sarılık, saç kıran, hepatit B ve egzama gibi hastalık riski için vatandaşları uyaran Karakaş, "Camdaki yazılar haksız rekabetin önünü açıyor, belediyeyi göreve çağırıyorum" diye konuştu. Karakaş, "Belediye tembellik yapıyor, ekip çıkarıp sıkı denetimler yapmıyor. Ankaralılara sağlıksız hizmet sunan bu salonlara acilen belediyenin müdahale etmesi gerek. Aksi taktirde Ankaralı sağlığından olacak çünkü merdiven altı ürün ve hijyen standartları düşük bu salonlar hastalık saçıyor. Biz oda olarak suç işleyen bu berber dükkanlarından 22'sine dava açtık, şu anda Sezenler'deki 1 işyerinde bu davayı kazandık" dedi. Bayram Karakaş, Çankaya Belediyesi sınırları içerisindeki berberlerle yaşadıkları diğer bir sorunun da pazar tatili olduğunu ve belediyenin ısrarla berberlere pazar tatili vermediğini iddia etti.
BİZE ULAŞIN