Çankaya'nın 'iftiracı' bankamatik memuru

Cumhurbaşkanlığı'ndaki iftar yemeği ile ilgili iftira atan Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan'ın CHP'li Çankaya Belediyesi kadrosunda işe gitmeden maaş aldığı iddia edildi

Çankaya'nın 'iftiracı' bankamatik memuru
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde verilen iftar masasının 240 bin TL olduğu iftirasını atarak eleştiri oklarını üzerine çeken Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan'ın Çankaya Belediyesi'nde memur olarak görev yaptığı ve işe gitmeden maaş aldığı iddia edildi. İddialarla ilgili olarak Çankaya Belediyesi Meclis Üyesi Ali İhsan Ölmez tarafından verilen soru önergesinde, Candan'ın "bankamatik memuru" olup olmadığı soruldu. Candan'la ilgili iddialar arasında, 30 Mart'ta göreve gelen CHP'li Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in babası Doğan Taşdelen döneminde mimar olarak işe alındığı iddiası da var.

BAŞKAN YARDIMCISI UYARDI!
Candan'ın, Mimarlar Odası üyeliğine seçilmesi ile birlikte belediyedeki işlerini aksatmaya başladığı, bu durumun eski Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık'ın kendisine verdiği destekten kaynaklandığı da savunuldu. Tanık döneminde işe neredeyse uğramaz hale gelen Candan, imardan sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Erdal Kurttaş tarafından uyarıldı. Candan'a işe gelmediği gerekçesi ile Kurttaş tarafından soruşturma açılmak üzere yazılan şikâyet dilekçesinin ise dönemin Belediye Başkanı Bülent Tanık tarafından sümen altı edildiği öne sürüldü. Hakkında işe gelmediği gerekçesi ile şikâyetler bulunan Candan, Tanık sayesinde Teftiş Kurulu'nun gazabından da kurtuldu.

KURTTAŞ'I MOBBİNGLE SUÇLADI
Tanık'tan aldığı cesaretle işleri iyice aksatan Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan'ın, kendisinden şikâyetçi olan Belediye Başkan Yardımcısı Kurttaş'ı da mahkemeye verdiği ileri sürüldü. Amirinin kendisine mesaiye devam konusunda mobbing uyguladığı iddiası ile dava açan Tezcan Karakuş'un bu davayı kaybettiği ifade edilirken, baba Doğan Taşdelen döneminde Çankaya Belediyesi'nde göreve başlayan Tezcan Karakuş'un, oğul Taşdelen döneminde de belediyeye uğramadığı iddia edildi.

ÇANKAYA NE CEVAP VERECEK?
Tüm bu iddiaların ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili ve Çankaya Belediyesi Meclis Üyesi Ali İhsan Ölmez konu ile ilgili Çankaya Belediyesi'ne soru önergesi hazırladı. Ali İhsan Ölmez 01.07.2015 tarihinde verdiği soru önergesinde, Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan'ın Çankaya Belediyesi'nde "bankamatik memuru" olarak görev yapıp yapmadığını sordu. Çankaya Belediyesi yetkililerinin bu iddialara ne cevap vereceği ise merak konusu oldu.

İDDİALAR TEK TEK SIRALANDI
Ölmez önergesinde şu sorulara yer verdi:
Tezcan Karakuş Candan Çankaya Belediyesi'nde 657'ye tabi memur olarak çalışmakta mıdır?
Candan'ın işe başlama tarihi nedir?
Candan'ın görev yaptığı birim neresidir?
Mesai saatleri takibi açısından imza föyü mü yoksa kart basma yolu mu kullanmaktadır?
Candan'ın görev yaptığı blok kat ve odası neresidir, hangi işi üretmektedir?
Emeklilik hakkı kazanmış mıdır?
Bankamatik memuru mudur?
BİZE ULAŞIN