OSTİM'de gelenek 'Ahilik' ile sürdü

OSTİM'in her yıl bir tema eşliğinde düzenlediği iftarın bu seneki başlığı 'Ahilik' oldu. İftar sofrasında siyaset, bürokrasi, iş dünyası, akademisyenler ve çalışanlar yer aldı

OSTİM'de gelenek 'Ahilik' ile sürdü
Geleneksel OSTİM iftarı bu yıl da geniş bir katılımla gerçekleşti. Siyaset, bürokrasi, iş dünyası ile akademisyenleri bir araya getiren iftar sofrasının 2015 teması 'Ahilik' oldu. İftarda konuşan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, her yıl geleneksel olarak iftar sofralarında dostluk ve sohbetin ayrı bir önem taşıdığını kaydetti. Bu yıl için belirlenen 'Ahilik' teması üzerine düşüncelerini paylaşan Aydın, "Ahiliği çok önemsiyoruz. Ahilik, nostalji olarak söyleniyor. Her yıl törenler yapıyoruz ama şunu çok iyi bilmemiz lazım; özellikle iş dünyası, sanayi, üretim, esnaf, sanatkar, işadamı dediğimiz zaman Ahilik kültürü ve değerleri, ülkemiz, çalışanlar, hepimiz için son derece önem taşıyor" dedi.

HUZURUN SIRRI AHİLİKTE

Ahilik geleneğinin köklü geçmişi ve geleneklerine işaret eden Orhan Aydın şunları söyledi: "Kalite kontrol, işbirliği, güç birliği, ihracat, rekabet, yanında yetiştirdiği insanı kendisine rakip olarak çıkarabilen bir toplum... Bugün iş dünyasında yaşadığımız sıkıntıların sebebini incelediğimiz, işçi-işveren ilişkilerine baktığımız zaman; geçmişte bunları bu ülke nasıl çözmüş, bin yıl huzur ve barış içerisinde her cinsten, renkten, türden insan bir arada mutluluk içerisinde nasıl yaşamış, bunun sırrı, tarihte, medeniyetimizde Ahilik olarak gözüküyor." AK Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Emrullah İşler, sözlerinin başında ramazan ayının manevi atmosferine işaret etti. İşler, gelenekselleşen OSTİM iftarlarını milletvekili olduğu günden bugüne kaçırmamaya gayret ettiğini söyledi. Konuşmasının devamında 7 Haziran seçimlerinin ardından ortaya çıkan tabloyu ve gelişmeleri değerlendiren Emrullah İşler, bütün siyasetçileri sorumlu bir şekilde hareket etmeye davet etti, ülkeyi hükümetsiz bırakmayacaklarını vurguladı. OSTİM'e geldiği zaman mutlu olduğunu belirten İşler, sözlerini, "Ben Ankara milletvekili olarak siz değerli sanayici kardeşlerimle gurur duyuyorum, mutlu oluyorum, iftihar ediyorum. Dolayısıyla bu ülkenin büyümesi, gelişmesi, kalkınması için çok büyük emekler sarf ediyorsunuz. Yüzbinlere aş, iş veriyorsunuz. Bundan dolayı her türlü teşekküre, takdire layıksınız" diyerek tamamladı.
BİZE ULAŞIN