Otoparklara referandum

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yol boyu otoparkların ücretsiz olmasının yeni sorunlar çıkarması ve vatandaşların şikâyetçi olması durumunda referandum yapabileceklerini söyledi

Otoparklara referandum
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Radyo Trafik'te "Özel Gündem" programına konuk oldu. Başkan Gökçek Çarşamba günü itibari ile yol kenarı otoparklarının ücretsiz yapılması öncesindeki süreci anlattı. Normal ve kanuni olarak otopark işinin yapılması halinde rantın yok denecek kadar az olduğuna dikkat çeken Başkan Gökçek, "Biz otoparkçılara 5 lira toplamaları için hak vermiştik. Bu otopark ücretinin 5 lirasının 1 lirası Belediye'ye geliyor. 1 lirası da ANFA şirketine geliyor. Bu işletmeci işçi tutuyor, KDV veriyor, gelir vergisi veriyor, dolayısıyla üst üste koyduğunuz zaman müstecirin eline durak başına 65 kuruş para kalıyor" dedi. Ancak bazı kişilerin bu kuralı ihlal ettiğine dikkat çeken Gökçek "Fakat bu durakları kiralayan kişiler, 65 kuruş bunları tatmin etmediği için kalkıp 10 lira istemeye başlıyorlar, haliyle de vatandaş isyan ediyor" diye konuştu.

ANFA İŞLETTİ ŞİKÂYET BİTTİ

15 dakikalık parkın ücretsiz olması gerektiği halde vatandaşlardan para istendiğine dikkat çeken Başkan Gökçek şöyle devam etti: "Bu kurala da pek çok yerde otoparkçılar uymadılar. Bu konudaki şikâyetler de gün geçtikçe yoğunlaştı. Bu şikâyetler neticesinde biz Şubat ayında Meclis kararı aldık; 'ya bunları disipline edeceğiz ya da artık sadece ANFA işletsin' şeklinde. Bu arada ANFA şirketimizde bir deneme yaparak bir bölgeyi alarak kendi başına işletmeye başladı ve bölgede şikâyetler bitti. Ancak ANFA'da işletme sırasında el ele baş başa ya geliyordu ya da zarar ediyordu. Otoparkçılık normal şartlar içerisinde hakkıyla kanuna uyun olarak yapıldığı zaman karı yok denecek derecede bir hale geliyor. Ama vatandaşın memnuniyeti de vardı bu denemeyi de yapmış olduk."

'REFERANDUM YAPARIZ'
Başkan Gökçek, ücretsiz otopark olayında vatandaşlardan gelen şikâyetlerin artması halinde referanduma gidebileceklerini belirtti. Gökçek, "Tatbikatı yapalım, vatandaştan şikayetler çoğalırsa, o zaman artık bir referandum yapmamız lazım. Önceden ilan ederiz, geniş bir referandum yaparız. Sadece bir bölgede değil, kimlik numaralarına göre de vatandaşlar oylarını kullanırlar. Ona göre yeni bir yöntem buluruz. Belki de şikayet olmayacak" dedi. Gökçek "Bundan sonra tek tek bir yerleri ayrı kişilere vermemiz mümkün değil. Dünyada otoparkları belediyeler kendileri işletiyor ya da tek bir firma eliyle işletiyor. Bunun yöntemini seçeceğiz. BELTAŞ şirketimizi bu işte görevlendiririz, sadece trafik işine bakar. Aslında otopark işinde belediyenin bir karı olamaz ama mecbur kalırsak yapacağız" görüşünü dile getirdi.

BELEDİYELER ELEŞTİRİLMİŞTİ
Meclis raporunda özellikle büyükşehir belediyeleri de eleştiriliyor. Komisyonun raporunda, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan otopark hesabında 700 bin 746 lira bulunduğu buna karşılık sadece 600 araçlık otopark inşa edildiğine dikkat çekiliyor.
BİZE ULAŞIN