'Kültepe'yi kazmak için 5 bin yıla ihtiyaç var'

Kültepe, Kaniş, Karum Höyüğü'ndeki kazı çalışmalarını yürüten ekibe başkanlık yapan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Fikri Kulakoğlu, "5 bin yıla ihtiyacımız var" dedi

'Kültepe'yi kazmak için 5 bin yıla ihtiyaç var'
Kayseri-Sivas Karayolu'nun 20. kilometresinde bulunan Kültepe, Kaniş, Karum Höyüğü'nde 1948 yılında başlayan kazılarda bugüne kadar yaklaşık 23 bin 500 tablet çıkartıldı. Şu ana kadar 70 yıldır yapılan çalışmalarda ören yerinin sadece yüzde 10'luk kısmının kazılabildiğini söyleyen kazı başkanı ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Fikri Kulakoğlu, tamamen kazılabilmesi için 5 bin yıla ihtiyaç olduğunu söyledi.

"70 YILDA % 10'U KAZILDI"
Kulakoğlu, "Günümüze kadar yapılan kazılarda Anadolu tarihi için önemli verilere ulaşıldı. Kültepe ören yerini tamamen kazmayı başarabilmek için 5 bin yıla ihtiyacımız vardır. Bu derecede büyüktür. Kültepe'nin sınırları günümüzden 4 bin sene önce yaklaşık 3 kilometre çapında imiş. Bu da o dönemde dünyanın en büyük şehirleri arasına girmesini sağlıyor" diye konuştu. Kültepe'nin 4 bin sene önce 50 bin kişinin oturduğu bir metropol olduğunu ifade eden Dr. Kulakoğlu, "Sadece Anadolu insanı değil, Suriyeli, Iraklı, Asurlu ve o dönemde yaşayan tüm insanların burada oturduğu ya da iş yaptığı bir metropol şehirden bahsediyoruz. Anadolu'nun tarihi devirlere girişi günümüzden 4 bin sene önce bu Kültepe tabletleri ile başlamıştır" dedi. Önümüzdeki yıllarda büyük bir ihtimalle Anadolu'nun tarihi devirlere daha erken bir dönemde girmiş olabileceğini ortaya koyabileceklerini vurgulayan Dr. Kulakoğlu, "Son yıllarda gerçekleştirdiğimiz kazılarda esas itibari ile bizim çalıştığımız dönem bu 4 bin yıldan önceki dönemdir tabakalarda ve bu tabakalarda biz hem bu dönemde yani Asur ticaret döneminde gelişmiş medeniyetin öncülerini alıyoruz. Hem de Anadolu'nun uluslararası ticaretteki ve siyasetteki yerini arıyoruz. Son yıllarda açığa çıkardığımız büyük bir anıtsal yapı var. Yaklaşık 70 metre ölçülerinde ve sadece belirli bir alanında çalışma yapıyoruz. Dolayısıyla o dönem için son derece merkezi ve kuvvetli bir krallığın onun yerleşim binaların ve eşyalarını açığa çıkartıyoruz. Önümüzdeki yıllarda büyük biri ihtimalle Anadolu'nun tarihi devirlere daha erken bir dönemde girmiş olabileceğini de ortaya koyacaktır. Bu çalışmalar biraz daha ivme kazandığında Anadolu tarihi devirlerinin daha erken dönemde başlamış olabileceğini söylenebilir" şeklinde konuştu.

"DESTEĞE İHTİYAÇ VAR"
Kültepe'nin yaklaşık 3 kilometre çapında bir alana sahip olduğunu ve daha geniş bir çalışma ekibine ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Dr. Fikri Kulakoğlu, şunları söyledi: "Kültepe yaklaşık 3 kilometre çapında bir ören yeridir. Burayı kazmak ve burada çalışmak son derece zordur. Bu da şunu gösteriyor ki daha fazla desteğe ihtiyacımız vardır. Daha geniş bir çalışma ekibine ihtiyacımız vardır. Bütün bunların hepsi finansal destekle olmaktadır. Şu ana kadar yapılan çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı desteklemiştir. Son 10 yıl içerisinde başta Kayseri Büyükşehir Belediyesi olmak üzere son derece önemli katkılar aldık."
BİZE ULAŞIN