AHMET TEZCAN: Herkesin bir gündemi var

Sokaktaki vatandaş "SICAK!" diyor başka bir şey demiyor. Hani, haksız da değiller yani.. Hoca Nasreddin böyle bir yaz gününde bulgur bulgur terlerken bir yandan da serinlemeye çalışıyormuş. Akşehirliler; "Hocam sen de kışın sarınıp bürünür, yazın da sıcaktan hep şekvacı olursun, yakışıyor mu senin gibi birine?" diye takılmak isterler. Hoca bir soruyla yapıştırır cevabı; Başka bir sözümüz oldu mu erenler? Geçen sene de bu zamanlar sıcaktan dem vurmuşuz, gökten gelene bir itirazımız olmaz demişiz. Şehir insanı elinde her daim bir şişe su, öff-püflerle kendini atacak koyu gölge peşinde. Kırsaldaki vatandaş ise bu sene yağmurlarla geciken harman hasat derdinde..
***

Terörün gündemi de Türkiye.. Dünyanın hangi köşesinde böyle kuralsız, hadsiz, haksız, hukuksuz, ahlaksız bir savaş sürüyor siz söyleyin. Açın haritayı bakın, ne adına olursa olsun böyle kalleş bir savaş bulabilecek misiniz yeryüzünde? Geçmişte yer yer oldu, Srebrenitza gibi toplu katliamlar yaşandı ama bunlar ırkçı, faşist, hasta yöneticiler eliyle kimi zaman adeta BM gözetiminde oldu ve insanlığın utancı olarak tarihe geçti. Belli mahfillerden de destek aldılar. Savaşın kaidesi mi olur demeyin, bu milletin tarafı olduğu bütün savaşlarda şu kural hiçbir şekilde bozulmamıştır: Silahsız savunmasız siviller, kadın-çocukyaşlı insanlar daima masum kabul edilmiş, silah doğrultulmamış ve savaş dışı tutulmuşlardır. Şimdi öyle mi ama?
***

Üç yıldır şehit yok derken, alışverişte, gezintide, çoluk çocuğunun yanında ve kalleşliğin her türlüsüyle insanlara saldırıyorlar. Hiçbir kuralı yok, namertçe! Dünyanın her yerinden, içinde her türlü gizli servis elemanının da olduğu, dini, milliyeti, mezhebi, meşrebi, ideolojisi belirsiz gruplarla da tam bir işbirliği içindeler, çünkü "küfür tek millet.." İçeriden de destek görüyorlar maalesef, en utanç verici olan ve kızgınlığa yol açan da bu. Peki, ne adına? Biz biliyoruz kafalarının ardındaki gündemi. Onların kulaklarına fısıldanan muhayyel coğrafya.. Ancak bu milletin hiçbir şekilde müsaade etmeyeceği şey de bu. Tek şehidin kanı bile oraları vatan yapmaya yeter, kaldı ki; biz bu topraklar için doğusuyla batısıyla çok bedel ödedik. Onlar bir şeyi ve en önemli şeyi bilmiyorlar; kullanıldıklarını.. Bu da geçecek fakat iz bırakacak..

BİZE ULAŞIN