Otoparkta yeni sorun 'Çift sıra'

Ücretsiz hale getirilen yol boyu otoparklarda bu kez de çift sıra park sorunu yaşanıyor. Çankaya'da çift aracın park etmesi sonucu oluşan kör nokta nedeniyle iki araç kaza yaptı, trafik kiltlenme noktasına geldi

Otoparkta yeni sorun 'Çift sıra'
Büyükşehir Belediyesi tarafından yol boyu otoparkların ücretsiz hale getirilmesi vatandaşları memnun etti ancak yeni sorunları da beraberinde getirdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi Mavi Masa Alo 153'e vatandaşlar daha önceleri 0-15 dakika arası ücret talebi, fiş, çalışanların kıyafetleri ve UKOME kararıyla belirlenen fiyat tarifesi dışında keyfi ücret talebiyle ilgili şikâyetlerde bulunuyordu. Geçen 15 günlük sürenin ardından Büyükşehir Belediyesi'ne gelen şikâyetlerin de şekli değişmeye başladı. Kentin önemli cadde ve sokaklarında araçlarına yer bulamayan Ankaralılar çift sıra park yapmaya başladı. Yolun daralmasıyla trafiğin sıkışmasına neden olan çift sıra park nedeniyle sürücüler şikâyetlerde bulunmaya başladı. Trafiği olumsuz etkileyen ve çok sayıda şikâyete yol açan bir diğer konu ise araçların yol kenarına dik olarak park edilmesi. Otoparkçıların daha fazla araç park edip ekstra kazanç elde etmek için uyguladığı sisteme trafik polisi artık izin vermiyor. Araçlarına yer bulamadıkları için arabalarını dik çekmek zorunda olduklarını ifade eden sürücüler, ALO 153'ü arayıp şikâyetlerini bildiriyor. Şikâyetlerin devam ettiğini ancak azalmaların yaşandığını ifade eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, "Vatandaşlardan gelen şikâyetlerle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Daha önceleri ücret ve otopark çalışanlarının davranışları ile ilgili şikâyetler alırken şimdi 'çift sıra' ve 'dik' park yapımı ile ilgili şikâyetler alıyoruz. Bu tip park yöntemi Ankara trafiğini olumsuz yönde etkiliyor" dedi. Otomobillerin çift sıra ve dik park edilmesi ile ilgili tartışmalar sürerken dün Çankaya'da çift sıra park kazası yaşandı. Aracının yanına başka bir araç park eden sürücü, aracını bulunduğu yerden çıkarmaya çalıştığı sırada oluşan kör nokta nedeniyle karşı yönden gelen başka bir otomobille ile çarpıştı. Kazanın ardından iki araç sürücüsü tartışırken trafik kilitlenme noktasına geldi.

BAŞBAKAN DEVREYE GİRMİŞTİ

Ulus Rüzgârlı Sokak'ta 22 gün önce değnekçilerin keyfi uygulamalarından bunalan esnaf sokağa dökülerek eylem yaptı. Protesto sırasında esnaf ile otoparkçılar arasında çıkan kavgada 21 yaşındaki Mehmet Karagöz, otoparkçı Kaan Aydemir'in silahından çıkan kurşunla kalbinden vurularak öldürüldü. Olayların ardından otoparklarla ilgili uzun süredir çok şikâyet aldıklarını ve uygulama ile ilgili düzenleme yapmaya çalıştıklarını ifade eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştükten sonra Büyükşehir Belediye Meclisi'nde aldığı kararla başkentteki yol boyu otoparkların ücretsiz hale getirildiği belirtti.
BİZE ULAŞIN