Ankara Kalesi'nde Anadolu rüzgârı

Ankara Kalesi'nde 'Bir Anadolu Rüzgârı' esti. Osmanlı ve Türk motifleriyle hazırlanmış defileye Ankaralıların ilgisi büyük oldu

Ankara Kalesi'nde Anadolu rüzgârı
Başkentin simge mekânlarından olan Ankara Kalesi, ünlü mankenlerin katıldığı geleneksel işleme ve motiflerin sergilendiği Anadolu defilesine ev sahipliği yaptı. Dünyaca ünlü modacı Ahmet Özceyhan'ın hazırladığı 'Bir Anadolu Rüzgârı' isimli defileye Ankaralılar akın etti. Kale içinde gerçekleşen defile izleyenlerden tam puan aldı.

KALEDEN OSMANLI GEÇTİ

Ankara Shopping Fest kapsamında düzenlenen defilede sergilenen altın ve gümüş sırmalarla işlenen kıyafetlerle kalede adeta Osmanlı rüzgarı esti. 1071'den bugüne Anadolu kültürünü yansıtan 70 parça giysinin yer aldığı defilede, el dokuması kumaşlardan hazırlanan, geleneksel motif ve çizgiler taşıyan 2015-2016 büyük moda koleksiyonu tanıtıldı. Aralarında Ece Gürsel'in de bulunduğu mankenler, bugüne uyarlanan biçimleriyle kaftan, şalvar ve cepken gibi geleneksel giysileri Ankalıya sundu. Defilede, 200 yıllık kaftanın yanı sıra, dünyada başka örneği olmayan, el işi oya ve nakışlar kullanılarak el tezgahında pamuktan dokunan gelinlikte izleyicilerden büyük ilgi gördü. Defilenin sonunda kırmızı renkteki üzerinde ay yıldız bulunan giysiyi 'Bir başkadır benim memleketim' parçası eşliğinde tanıtan Ece Gürsel, izleyicilerden büyük alkış aldı.

ANKARA DA TANITILDI

Defilenin ilham kaynağının büyük Türk ve Osmanlı tarihi olduğunu vurgulayan modacı Ahmet Özceyhan, "Bu defile başta başkentimiz Ankara'nın ve milli kültürümüzün tanıtımı için hazırlandı" dedi. Defilede sergilenen ve kök boyalarla hazırlanan giysilerin tümünün el emeği göz nuru olduğunu belirten Özceyhan şöyle konuştu: "Anadolu'da yaşanmış giyim tarzını, Türk nakışları, eli kınalı Türk kadınlarının çağdaş giyime olan bakışının bir sembolü bu defile. Yüzde 100 pamuktan hazırlanan bu koleksiyonun başlıca malzemeleri; pamuk el dokumaları, Gaziantep'te yapılan ve dünyaca ünlü gutlu kumaşıdır. Biz bu kıyafetleri geçmişimize yakışır bir şekilde altın ve gümüş sırmalarla işledik. Defiledeki tüm kıyafetler insan sağlığına uygun olarak yapıldı ve tamamı el tezgahlarında dokundu. Geleneksel Osmanlı ve Türk motiflerini tanıtmak, Türk kadınının ne kadar güzel giyindiğini dünyaya anlatmayı hedefledik." Etkinliğe TBMM İdare Amiri ve AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu da katıldı. Uslu, Özceyhan ve defileye katkıda bulunan kurum ve kuruluş yetkililerine plaket verdi.
BİZE ULAŞIN