Bohçacılar yeni iş istiyor

Altındağ'da yaşayan Roman Karadağ ailesi zabıta denetimleri nedeniyle artık bohçacılık yapamadıklarını belirterek düzenli bir iş istediğini söyledi

Bohçacılar yeni iş istiyor
Altındağ Kale Mahallesi'nde yaşayan ve seyyar satıcılık yaparak geçimini sağlayan Roman Yeliz Karadağ, zabıtaların mallarını elinden aldığını, bu nedenle de zor durumda kaldıklarını söyledi. Yeliz Karadağ, "Bizler Romanız, eğitimimiz ve belirli bir mesleğimiz yok. Yaptığımız iş ya çalgıcılık ya da bohçacılık. Bu mahallede biz ve bizim gibi bohçacılık yapan çok sayıda aileler var. Çocuklarına ekmek parasını çeyiz eşyaları satarak sağlıyorlar" dedi.

ELİMİZ BOŞ DÖNÜYORUZ
Kendilerinin de bohçacılık yaparak geçimlerini sağlamaya çalıştıklarını belirten Yeliz Karadağ, "Son yıllarda seyyar satıcılığa yasak gelince zor durumda kaldık. Bohçamızı sırtımıza alıp sokağa çıktığımızda zabıtalar peşimize düşüp mallarımızı elimizden alıp sermayemizi yok ederek bizleri tümden mağdur ediyor. Belli bir mesleğimiz ve eğitimimiz yok. Biz romanların yaptığı tek iş ya çalgıcılık, ya da bohçacılık. Ankara Kalesi surları dibinde yaklaşık bin kişiye yakınız. Son yıllarda sırtımızda bohça ile sokağa çıkamaz olduk. Zabıta yakaladığı gibi çeyizlik eşyalarımıza el koyuyorlar. Malımız elimizden gittiği gibi, evde ekmek bekleyen çocuklarımıza elimiz boş dönüyoruz" diye konuştu.

'KİRAMI 3 AYDIR ÖDEYEMİYORUM'

Kızı Sibel'in ilkokula başlayacağını, Nefiye'nin de ortaokul 2'nci sınıfa devam edeceğini belirten Karadağ, "Biz Romanlar dışarıya kız vermeyiz, kız da almayız. Ben de 15 yaşında bir yakınımla evlendirildim. Eşim, 15 yaşında geçirdiği trafik kazasından sonra sürekli bel ağrısı nedeniyle çalışamaz durumda. Evlendiğim günden beri evin geçimini ben sağlıyordum. Büyükşehir yardım olarak yılda bir ton kömür ve gıda yardımları yapıyor. Ama bunlar yeterli gelmiyor. Bir işimiz, düzenli bir gelirimiz olmalı. 200 TL olan gecekondu kiramızı 3 aydır ödemiyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN