Kalbini çantada taşıyor

Kalp nakli bekleyen Salih Göçmen, iki yıldır boynuna astığı çantasında bulunan yapay kalple yaşıyor. Göçmen, 2 adet pille çalışan yapay kalbini gözü gibi koruduğunu söylüyor

Kalbini çantada taşıyor
Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde geçirdiği kalp krizi sonucunda, Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi'nde tedavi altına alınan 50 yaşındaki Salih Göçmen'in yaşaması için kalp nakli olması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı'nın ulusal bekleme listesine kaydolan Göçmen'e kalp nakli olana kadar hayatını sürdürebilmesi için Yüksek İhtisas Hastanesi'nde yapay bir kalp takıldı. Göçmen, nakil gerçekleşene kadar takılan yapay kalbini çantasında taşıyacak. 2 adet pille çalışan yapay kalbini gözü gibi koruyan Göçmen, "2 yıldır çalan her telefona umutla bakıyorum" diye konuştu. Göçmen, yaklaşık 200 bin TL değerindeki yapay kalbin devlet imkânları ile kendisine verildiğini kaydetti.

ÜÇ HASTANE GEZDİ
Çiftçilikle geçimini sağlayan 6 çocuk babası Göçmen, 2013 yılında kalp krizi geçirdi. Elbistan Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Göçmen, daha sonra Malatya İnönü Üniversitesi Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Ancak, kalp krizi geçirdikten yaklaşık 4 saat sonra Malatya'ya ulaşan Göçmen'in kalbinin iflas ettiği anlaşıldı. "Yoldan döner" denilen Göçmen, Malatya'daki tedavinin ardından Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi'ne sevk edildi.

'KALBİMİ ELİMDE TAŞIYORUM'
Kalbini çanta gibi taşımanın çok zor olduğuna işaret eden Göçmen, "24 saat bu çantayı yanımdan ayırmıyorum. Makineyi, kabloyla kalbime bağladılar. Bu makine akciğerlerden kalbe gelen temiz kanı, kalp kası gibi çalışarak aort damarına pompalıyor. Böylece kanın vücutta dolaşmasını sağlıyor. İki tane pili var. Birinin şarjı bitince diğeri devreye giriyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN