Halk otobüsçülerinin 65 yaş üstünü ücretsiz taşıma mağduriyeti bitiyor

Nisan ayından bu yana 65 yaş üstü vatandaşları ücretsiz taşıdığı halde söz verilen devlet desteğini bir türlü alamayan halk otobüsçülerine müjde geldi

Halk otobüsçülerinin 65 yaş üstünü ücretsiz taşıma mağduriyeti bitiyor
Özel halk otobüslerinde 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz taşınmasıyla ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın çağrısı üzerine bakanlıkta gerçekleştirilen görüşme olumlu sonuçlandı. Uzun süreden beri 65 yaş ve üstündeki vatandaşları katkı almadan taşıyan halk otobüsü esnafı, devlet desteğinin nihayet verilecek olmasını sevinçle karşıladı. Yönetmeliğin çıkması ile otobüsçüsü esnafının yaşadığı mağduriyet ortadan kalkmış olacak. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, özel halk otobüslerine yapılacak gelir desteğine ilişkin çıkarılan kanunun yerine getirilmesi gereken bir Anayasal yükümlülük olduğunu belirtti.

7 Nisan baz alına cak

Apaydın, "6637 sayılı kanun ile 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın özel halk otobüsleri tarafından taşınmasına ilişkin gelir desteğinin usul ve esasları en geç 7 Ekim'de belirlenerek Resmi Gazetede yayınlanacaktır. Bu kapsamda yönetmeliğin hayata geçirilmesi için girişimlerimiz sonucu yapılan toplantı özel halk otobüsü işletmecilerine kanunun çıktığı tarihten itibaren ödeme yapılacaktır" dedi. Halk otobüsçülerine yapılacak ödemelerde, kanunun Resmi Gazete'de yayımlandığı 7 Nisan 2015 tarihi dikkate alınacak.
BİZE ULAŞIN