Cezaevleri iş atölyelerine dönüştü

Cezaevlerinde açılan İş Yurtları'nda üretilen el emeği göz nuru ürünler 2 Ekim'de AKM'de başlayacak Ürün ve El Sanatları Fuarı'nda görücüye çıkacak

Cezaevleri iş atölyelerine dönüştü
Temeli Adalet Bakanı Kenan İpek tarafından atılan "İş Yurtları" ceza evlerini atölyeye dönüştürdü. Atölyelerde hükümlülerin yaptığı el emeği göz nuru ürünler, 2-8 Ekim günleri arasında AKM'de 12'ncisi açılacak "Ankara Ürün ve El Sanatları Fuarı"nda görücüye çıkacak. 120 ceza infaz kurumunun ürettiği tekstil, mobilya, gıda, süs eşyası, gümüş işlemelerinin sergileneceği fuarı 100 bin kişinin takip etmesi bekleniyor. 2002 yılında 227 olan İş Yurdu sayısının bugün 252'ye ulaştığını ve 124 kamu kurumu ile yapılan protokolle bin 976 hükümlünün istihdam edildiğini açıklayan Ceza Tevkif Evleri İş Yurtları Daire Başkanı Vehbi Kadri Kamer, 91 özel sektör kuruluşu ile yaptıkları anlaşma gereği bin 665 hükümlünün çalıştırıldığını kaydetti.

Avrupa Türkiye'deki sistemi örnek alıyor
İş Yurtları'nda üretilen ürünlerin estetik ve kaliteli, meyve ve sebzelerin ise doğal ortamda yetiştirildiğini kaydeden Kamer, yıllık cirolarının 2 milyon civarında olduğunu ifade etti. Bu yıl bir ilke imza attıklarını açıklayan Kamer, Kurban Bayramı'nda Niğde Açık Ceza Evi'nde doğal ortamda yaylalarda yetiştirilen 300 küçükbaş olmak üzere, toplam 420 kurbanlık hayvanı kesip adalet mensuplarına cüzi fiyatlarla satacaklarını belirtti. Ceza evlerinde bulunan hükümlülerin, dışarı çıktıktan sonra öz güven kazanan, sorumlu bireyler olarak toplumda yer almalarını amaçladıklarını ifade eden Kamer, "Hükümlüler İş Yurtları'nın yanı sıra, adalet saraylarında da hizmet veriyor. Biz burada çağdaş infaz sistemlerinin kurallarını yerine getirmeye çalışıyoruz. Suçu ne olursa olsun, burada onun insan olduğunu unutmuyoruz" diye konuştu. Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım ise iş ve meslek eğitimi konusunda Avrupa'nın birçok ülkesinin Türkiye'yi örnek aldığını belirtti.

BİZE ULAŞIN