Terörün finans kaynağına darbe

Ankara Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi son 2 yılda gerçekleştirdiği operasyonlarla terör örgütü PKK'nın finans kaynaklarından olan kaçak sigaraya en büyük darbeyi vurdu

Terörün finans kaynağına darbe
Ankara Emniyeti Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi son dönemde düzenlediği operasyonlarla suç şebekelerine nefes aldırmıyor. Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi son 2 yılda, geçmiş 8 yılın rekor bilançosuna imza attı. Başkentte kaçakçılara göz açtırmayan polis, bu sürede bin 100 olaya müdahale ederken bin 450 şüpheliyi kıskıvrak yakaladı. 2 yılda yakalanan ve terör örgütü PKK'nın finans kaynaklarından olan kaçak sigaranın bedelinin 31 milyon 500 bin TL olduğu ifade edildi.

BİN 100 OPERASYON
Ankara Kaçakçılık Şubesi 2014 ve 2015'in son çeyreğinde düzenlediği bin 100 operasyonda yaklaşık bin 450 kişiyi yakaladı. Bu şahıslarla birlikte tonlarca kaçak sigara ele geçirildi. Bunun yanı sıra çeşitli şekillerde vatandaşlara kaçak ürün satan ve farklı yöntemler geliştirdiği tespit edilen şebekeler çökertildi. Doğu ve Güneydoğu illerinden başkente giriş yapan yolcu otobüsleri, kamyon, TIR gibi araçların yol güzergâhlarında yapılan operasyonlarda, 31 milyon 500 bin TL değerinde olan 7 milyon paket kaçak bandrolsüz sigara ele geçirildi. Bin 450 şüpheli kıskıvrak yakalanırken, kaçak sigara naklinde kullanılan araçlara da el konuldu. Kaçak sigaranın Kızılay ve Ulus'ta piyasaya sürülmesi planlanıyordu.

1 AYDA 45 OPERASYON
Son zamanlarda artan terör olayları nedeni ile çalışmalarına hız veren Ankara Kaçakçılık Şubesi son bir ayda ise terör örgütlerinin finansman kaynağına büyük darbe vurdu. 1 ay içerisinde 45 operasyonda 55 şüpheli yakalanırken Doğu ve Güneydoğu illerinden Ankara'ya getirilen, Ulus ve Kızılay civarında piyasaya sürülecek 704 bin kaçak sigaraya el koydu.

MÜCADELE SÜRECEK
Emniyet yetkilileri, "Yapılan çalışmalarda, bin 450 şüpheli şahıs yakalanıp savcılığa gönderildi. Son 1 ayda ise terör olaylarıyla birlikte örgütlerin finans kaynağı olan kaçak sigarada 45 çalışmada 704 bin paket bandrolsüz sigara ele geçirildi" dedi. Kızılay ve Ulus civarlarında da denetimlerin sürdüğünü belirten yetkililer "Ekonomide kayıt dışılığı artıran, vergi adaletini bozan, piyasalarda adil rekabeti ortadan kaldıran ve insan sağlığını tehdit eden sigara kaçakçılığıyla mücadelemiz, kararlılıkla devam edecektir" ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN