Devlet bürokrasisini 60 yıldır tıraş ediyor

Abdullah Kuruoğlu, 10 yaşında çırak olarak başladığı berberliği sürdürüyor. Hâlâ saç kesip, ustura tutan başkentin en yaşlı berberi Kuruoğlu, 70 yaşına gelmesine rağmen 'Berberliği bırakmam' diyor

Devlet bürokrasisini 60 yıldır tıraş ediyor
Çubuk'taki dükkânında mesleğini devam ettiren berber Abdullah Kuruoğlu, aradan geçen 60 yıla rağmen ilk günkü aşk ve heyecanla çalışıyor. Ankara Berberler Odası'na kayıtlı en yaşlı berber olarak bilinen 70 yaşındaki Abdullah amca, sabah 07.30'dan akşam 20.00'ye kadar saç kesip, sakal tıraşı yapıyor.

'TAKASLA TIRAŞ YAPARDIK'
SABAH Ankara, başkentin hala eli titremeden günde 12 saat çalışan en yaşlı berberini buldu, Çubuk'ta ahilik geleneğini sürdüren 70 yaşındaki berberden mesleğe adanmış bir ömrü dinledi. Berberliğe babasının yanında çırak olarak başladığını belirten berber esnafı Kuruoğlu, 10 yaşından beri hiç tatil yapmadan işini büyük bir aşkla yapıyor. Kuruoğlu, "İlkokuldan bu yana bu işi yaptım, bu işle büyüdüm ve yaşlandım. Babam ölene kadar yanında çalıştım sonra da devraldım 60 yıldır çalışıyorum. 10 yaşımda çırakken babamla köylere giderdik, o zamanlar dükkan vs yoktu köy meydanlarında yapardık tıraşı. 114 köyü dolaşır, buğday ve yumurta karşılığında yani takas usulü insanları tıraş ederdik" dedi.

6'ncı KUŞAK DA BERBERLİĞİ SEÇMİŞ

Tüm sülalesinin bu mesleğe gönül verdiğini vurgulayan Kuruoğlu, "Babam, babamın babası, büyük dedem, ben, oğlum ve onun oğlu berberlik yapıyor. Ahi geleneğini sürdürüyoruz. 6. kuşağı da yetiştiriyoruz" diye konuştu. Kuruoğlu, "Eskiden bu işi yapmak çok zordu, ustura, jilet vs. yoktu. Çok büyük zorluk çektik tıraş yaptığımız kayışlı eski tip usturaları taşla bilerdik ki bunu yapanın sayısı çok azdı. Emekli oldum ama hala vazgeçemiyorum bu işten. Şu anda biraz oğluma bırakmaya başladım ama hala benim sabit müşterilerim benden tıraş istiyor. Berberlik bizim için yaşam tarzı, bu meslek bizde kuşaktan kuşağa artarak çağa ayak uydurup, kabuk değiştirecek ama hep devam edecek ben bayrağı babamdan o da babasından aldı, oğlum da benden son temsilcimiz kalana kadar bu işi yapacağız" dedi.

BÜROKRASİYİ TIRAŞ EDEN ADAM

Yaklaşık 55 yıldır Çubuk başta olmak üzere başkentte görev yapmış birçok büroktın kendisinin müşterisi olduğunu söyleyen Kuruoğlu, "Müşterilerim eskiden bugüne protokol üyeleri, yani kaymakam, vali, belediye başkanı, vekiller, bu yüzden adım bürokrasiyi tıraş eden adam oldu" dedi. Kuruoğlu, "55 yıldır devlet erkânı sadece bana gelir, arar, randevu alır. Çubukta görev yapmış gelmiş geçmiş tüm belediye başkanları benim sabit müşterimdi. Şu andakiler de benim müşterimdir, adliyedeki hâkim, savcılar da ara tıraş için buraya gelirler. Öte yandan belirli bir yaş grubuna hitap ediyorum, gençlerimizi geri çevirmemek için de 6. kuşaktan torunum o modelleri çalışıyor. Ben klasik saç ve sakal tıraşı yapıyorum" şemlinde konuştu. Odaya bağlı en yaşlı üye olan Abdullah Kuruoğlu'nu dükkânında ziyaret eden Ankara Berberler Odası Başkanı Bayram Karakaş, "Mesleğimizi, ahilik kültürünü 60 yıldır sürdürdüğü için Abdullah amcaya çok teşekkür ediyorum" dedi. Karakaş, "kara kışta bir kilometreden kömür taşıyarak bugünlere gelen berber Abdullah, bu işi sanata çevirenlerdendir. Çubuk'un ilk berberlerinden o. Ben bu işe ilk girdiğimde kendisini devlet bürokrasisini tıraş eden adam olarak tanıdım. Ustamız berberliğe namzet bir insan 6 kuşaktır bu işi yapan, mesleğe sahip çıkan bir insan. Ustamıza çok teşekkür ediyorum bu mesleğe sahip çıktığı için" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN