Gruptan rahat çıkarız

Halkbank'ın genç orta saha oyuncusu Faik Samed Güneş, Avrupa'daki gruplarından çok rahat çıkıp dörtlü finale kalacaklarını söyledi

Gruptan rahat çıkarız
Halkbank Erkek Voleybol Takımı 2015-2016 sezonunu yüksek hedefler ve şampiyonluk parolasıyla açtı. Ülkelerinin milli takımlarında bulunan sporcuları yer alamasa da çalışmalar bütün hızıyla sürüyor. Takımda sessiz ama emin adımlarla yürüyen genç yetenekler de var. Bu yeteneklerden biri de takımda daha aktif rol alması beklenen orta oyuncu ve Gazi Üniversitesi BESYO öğrencisi Faik Samed Güneş kendisi gibi genç voleybolculara örnek oluyor.

Voleybola nasıl başladığını ve devamının nasıl geldiğini anlatır mısın?
Voleybola 14 yaşında Tokat'ta başladım. İlk antrenörüm Orhan Yavuz, beni basketbol idmanında görüp beğenmiş. O akşam da Belediye Plevne'nin voleybol antrenmanına çıktım. Böylece voleybol yaşamım başlamış oldu. Aynı yaz TVF Spor Lisesi takımına seçildim ve Ankara'ya geldim. İki yıl burada oynadım. Ardından da Halkbank'a transfer oldum. İlk yıl genç takımdaydım. Diğer yıllar A Takım olmak üzere bu yuvada beşinci yılım. Arada bir yıl da Maliye Milli Piyango'ya kiralık olarak gittim. Bu arada Milli Takımların her kategorisinde forma giydim. Milli Takım derecelerini öğrenelim yeri gelmişken... Alt kategorilerde EYOF Birinciliği, Avrupa Dördüncülüğü, Balkan şampiyonlukları var. Sonra A Milli Takım'da Avrupa Ligi Avrupa Şampiyonası elemeleri olmak üzere 40 kez mücadele ettim. Son olarak U-23 Milli Takımındaki Dünya İkinciliği ile bu yazı noktaladım.

HALKBANK'I GÜZEL GÜNLER BEKLİYOR

Oyun anlayışınızda değişiklikler olacak mı?
Bazı defans konularında belli değişiklikler oldu. Bu değişiklikler yararlı olacaktır. Diğer yönlerde oyun anlayışımızda köklü değişiklikler yok ama Lorenzo'nun elinde iki kuvvetli alternatif olduğunu düşünüyorum. Bunlar Ulaş ve Dragan. Bence hocamızın en güçlü alternatifi. Şu anda dünyada önde gelen iki pasör bizim kadromuzda. Hocamız ve takımımızın en büyük avantajı bu iki pasör arasındaki rekabetten doğacak sinerji olacak. Zaten butün mevkiilerde iyi isimler var ve müthiş bir rekabet yanacak. O açıdan bakınca da Halkbank'ı iyi günlerin beklediğini söylemek yanlış olmaz sanırım. Ligi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Voleyboldan kalan az zamanda neler yapıyorsun?
Ben evcil bir insanım. Daha çok evde zaman geçiriyorum. Sporla ilgili oyunların hepsini oynuyorum. Her türlü spor branşından maç izliyorum. Kitap okuma alışkanlığım had safhada. Bir de dergi okuma alışkanlığım var.

'KISMET VOLEYBOLAYMIŞ'

Halkbank'taki pozisyonuna gelelim. Nasıl değerlendiriyorsun?
Bu yıl özellikle de Milli Takım sezonundan sonra daha fazla rol ve süre alabileceğim bir durumdayım. Ama kadromuz çok geniş ve yaşanacak forma rekabetinde çok güçlü rakiplerim var. Buna karşın, Milli Takım'daki oyunu devam ettirmek istiyorum. Hedefim sürekli kadroda olmak değil, sürekli oynamak. Bunun için de çok çalışıyorum.

Diğer sporlarla aran nasıl?
Ben bir çok sporla ilgilendim. Basketbol, futbol gibi. Basketbolda pivot ve 4 numara pozisyonlarında oynuyordum. Basketbolda Efes Pilsen'in seçmelerini kazandım. Oradaki ilk antrenmanda da şanssız bir şekilde ayağım kırıldı. Spor kariyerime basketbolda devam etmek gibi bir kararım da yoktu zaten. Ondan önce de futbol oynadım. Futbolda kaleci idim. Sonra, "Boyun çok uzadı, atlayamazsın" gerekçesiyle diye sağ açık mevkiine aldılar. En son libero alarak bıraktım futbolu. Kısmet voleybola imiş.

BİRİNCİ OLURSAK DÖRTLÜ FİNALE KALIRIZ

Yeni sezon için ligimizi de değerlendirir misin?
Lig, bence geçen seneden daha çarpışmalı olacak. Çünkü denk kuvvette bir çok takım yarışacak. İyi transferlerle takımlar eşitlendi. Büyük bir güç, çok üstün kadrolar yok. Geçtiğimiz yıl iki takım vardı. Bu yıl 6-7 takım ligi forse edecek, ilk dört mücadelesi yapacak.

Halkbank ne yapar sence?
Halkbank'ın bu yıl şampiyon olacağını düşünüyorum bu yıl. Avrupa'da da gruptan kolay çıkarız. Grubu birinci bitirmek sonraki ayaklar için şansımızı artırır. Geçen sene bunun sıkıntısını çok çektik. Grubu ilk sırada bitirirsek, dörtlü finale kadar yolumuz açık olur.

Takımda iyi anlaştığın kimler var?
Kadromuz çok değişti. Bu yıl tahmin ediyorum Burutay'la oda arkadaşı olacağız. Ulaş Abi, Resul Abi var eskilerden. Hasan Abi ile daha önce Halkbank'ta birlikte oynamıştık. Kemal Kayhan'la milli takımlarda birlikte oynadık.

SPONSOR OLSA ÜCRET YÜKSELİR

Öğrencisin. Okulla voleybolu nasıl yürütebiliyorsun?
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nda dördüncü sınıftayım. Açık konuşmak gerekirse, antrenman, toplantı, maç trafiğinden vakit bulduğumda okula gidiyorum. Tempomuz ve yükümüz ağır olduğundan böyle bu durum. Ama okuldan vazgeçmek gibi bir düşüncem asla yok. Bu yıl bitirip daha rahat olmak arzusundayım.

BİZE ULAŞIN