Anne ve babalara iki önemli uyarı

Yaklaşan yeni eğitim öğretim yılı öncesi kırtasiye malzemeleri alışverişi yapacak olan ebeveynler zam ve kanserojen madde konusunda uyarıldı

Anne ve babalara iki önemli uyarı
  1. Haberler
  2. Ankara Başkent
Perşembe 25.09.2015 ABONE OL
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2015-2016 eğitim-öğretim yılının 28 Eylül'de açılacak olmasıyla vatandaşların kırtasiye alışverişini geç yapmaya başladığını belirterek, alışverişi geciktiren velileri zamlı fiyatlar konusunda uyardı. Palandöken, döviz fiyatlarının artmasıyla beraber ithal oranı yüksek olan kırtasiye sektöründe mecburi zamların başladığını dile getirerek, "Elinde malı olan esnaf zam yapmamak için gayret ediyor ama çok geç kalan veliler zamlı fiyatlardan ürün almak zorunda kalacak" dedi. Örgün eğitimde kırtasiye, çanta, ayakkabı ve okul kıyafeti için 7-7,5 milyar liralık bir harcama yapıldığını söyleyen Palandöken, "Kırtasiye harcamaları yaklaşık 1,5 milyar lira tutuyor. Ayakkabı 40 liradan, çanta 50 liradan, okul kıyafetleri ise 100-150 liradan başlıyor. Vatandaş çocuğunu okula başlatmak için toplamda 7-7,5 milyarlık harcama yapacak. Dövizin yükselmesi bu sektör üzerinde büyük baskı yaratmakta ama bilhassa mecburi okul kıyafeti siparişlerini hazırlayan esnafımız, elinde ithal kırtasiye ürünü olan esnafımız zam yapmamak için direnmektedir. Belki sattığını yerine koyamayacak ama vatandaşa zamsız fiyattan satacaktır. Velilerimizde ellerini çabuk tutmalılar" diye konuştu.

DIŞ GÖRÜNÜŞE KANMAYIN
Palandöken okula başlayacak çocukların sağlıklarının da düşünülmesi için uyarıda bulunarak, "Sadece almakla iş bitmiyor. Aldıklarımızın çocuklarımızın sağlığına zarar vermeyen ürünler olmasına da dikkat etmeliler. Rengrenk ve süslenerek yapılan ürünlerin dış görüntüsüne kanmayın. Yarınlarımızın umudu çocuklarımızın sağlıklarını korumalıyız. Kullanacakları kırtasiye malzemelerinin ve formaların fiziksel değil, kimyasal içeriğine dikkat edin. Yollarda eğreti tezgâhlarda satılan albenili kırtasiye malzemelerinden uzak durulmalıdır. İthal ürünlerin menşeine mutlaka dikkat edilmelidir. En önemlisi CE ve EN-71 uluslararası standart işaretleri aranmalı"ifadelerini kullandı.

EBEVEYNLER ÇOK DİKKATLİ OLMALI
Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci, okul alışverişine çıkacak velileri uyararak, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ve diğer standart kuruluşlarınca uygunluğu belgelenmiş ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini bildirdi. Bezci yaptığı yazılı açıklamada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın okulların açılmasından önce gerçekleştirdiği denetimlerde, güvensiz ve teknik düzenleme aykırı ürünler belirlediğini hatırlattı. Okul malzemeleri satın alınırken TSE ve diğer standart kuruluşlarınca uygunluğu belgelenmiş ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Bezci, "Anne babaların çok dikkatli olup, güvenilirliğiyle bilinen markaların ürünlerini satın alarak, çocuklarını korumaları gerekiyor. Çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde eğitim hayatına başlamalı" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU