Ölmek üzere olan Ankara kedilerine büyükelçi sahip çıktı

Metin Kılıç'ın, Çin Büyükelçiliği görevi döneminde ölmek üzereyken aldığı iki yavru Ankara kedisi, şimdi Kırgızistan'ın Türkiye Büyükelçiliği'nin maskotu

Ölmek üzere olan Ankara kedilerine büyükelçi sahip çıktı
  1. Haberler
  2. Ankara Başkent
Perşembe 25.09.2015 ABONE OL
Çin'de ölmek üzereyken Büyükelçi Metin Kılıç tarafından alınan iki yavru Ankara kedisi, Kırgızistan Bişkek Türkiye Büyükelçiliği'nin maskotu oldu. Uzun beyaz tüyleri, gözlerindeki farklılıklar gibi özellikleriyle tanınan ve soyu tükenme tehlikesi içerisinde olan Ankara kedisi, Çin'de ortaya çıktı. Kırgızistan'ın Türkiye Büyükelçisi Metin Kılıç'ın, Çin Büyükelçiliği görevinin son dönemlerinde sokakta ölmek üzereyken aldığı iki yavru Ankara kedisi, şimdi Kırgızistan'ın Türkiye Büyükelçiliği'nin maskotu oldu. Büyükelçi Metin Kılıç, Çin'de görev yaptığı sırada Tiananmen Meydanı'na gezmeye gittiğini belirterek, 'Meydanın arkasındaki sokakta gezerken bir kediyi severken, Çinli kadın yanımıza gelerek Çince kediyi sevip sevmediğimizi sordu. Ben de sevdiğimi söylemem üzerine, kendisinde Ankara kedisi olduğunu söyledi. Ankara kedisi Çin'de ne arıyor diye düşündük. Kadın bir kolinin içinde 5 tane kedi yavrusu getirdi, daha gözleri açılmamış anneleri ölmüş, yaşama şansları yok. Kadın 'bunları dağıtamazsam ölecekler, ölmesinler, siz ikisini alın, diğerlerini de başkasına dağıtalım yaşasınlar' diye düşünüyor. Birinin gözleri yeşil, diğerinin gözleri mavi olan Ankara kedisini aldık, büyüttük, 5 yıldır bizimle seyahat ediyorlar' dedi.

"ÇİN'DE SOKAKTA BULDUK"
Mavi gözlünün ismini Maviş, yeşil gözlünün ismini ise Boncuk koyduklarını ifade eden Büyükelçi Kılıç, 'İkisi de son derece iyi. Gittiğimiz her yere götürüyoruz, bizimle birlikte yaşıyor. Biz de inanamıyoruz, Çin'de bir Ankara kedisini sokakta bulup sahiplendiğimize. Çünkü, Türkiye'de Ankara kedisi bulmak son derce zor ama ta Çin'e kadar Ankara kedileri gitmiş dağılmış, sokakta bulmak dahi mümkün duruma gelmiş' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU