Bakanlık yetkiyi Büyükşehir'e verdi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yetkilendirdiği Ankara Büyükşehir Belediyesi, izinsiz olarak hafriyat dökümü yapan kişi ve kurumlara 139 bin TL'ye kadar para cezası kesecek

Bakanlık yetkiyi Büyükşehir'e verdi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının kontrolünde yaptırım uygulama yetkisini Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne devretti. Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yeni uygulamayla çevreyi kirletenler ve izinsiz kaçak hafriyat dökenlerle tek elden, daha etkin, caydırıcı ve hızlı mücadele edileceğini, zaman kaybının da önleneceğini söylediler.

CAYDIRICI OLACAK
Bakanlığın, "Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği" hükümleri doğrultusunda idari yaptırım uygulama yetkisini Büyükşehir Belediyesi'ne devretmesiyle, bu hükümlere aykırı hareket eden, kaçak hafriyat ve inşaat yıkıntı atıkları döken kişilere 46 bin 501 TL, kurum ve kuruluşlara da 139 bin 503 TL para cezası uygulanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 14 Temmuz 2015 tarihli "olur"u ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na devredilen yetki kapsamında yapılacak denetimler, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ile Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'nca yürütülecek. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, mevcut durumda Ankara sınırları içinde hafriyat döküm yerlerinin kontrol altına alınması, çevre kirliliğine neden olan unsurların ortadan kaldırılması için hafriyat, moloz dökümlerinin denetim ve kontrolünün belediyesi tarafından yürütüldüğünü belirterek, "Hafriyat kamyonları, zabıta ekipleri tarafından daha önce de denetleniyordu ve Kabahatler Kanunu'na göre işlem yapılıyordu. Çevre Bakanlığı'ndan alınan yetki devriyle, bundan sonra cezai işlemler Çevre Kanunu'na göre yapılacak. Böylelikle denetimler daha etkin ve caydırıcı olacak"dedi. Böylece çevreyi kirletenler, daha etkin ve caydırıcı bir şekilde mücadele yapılabilecek.

DAMPERLERE SARI RENK KURALI GELDİ
Uygulama kapsamında hafriyat atığı taşıyan araçlarda taşıma izin belgesinin bulunması, uydu takip sisteminin takılı olması, hafriyat kamyonlarının damperlerinin sarı renkli olması, hafriyat kamyonlarının her iki tarafında"hafriyat Toprağı, inşaat/yıkıntı atıkları taşıma aracı" ibaresi yazılı olması, taşıma sırasında oluşabilecek çevresel kirlenmeyi önlemek amacıyla araçların üstü uygun malzemeyle kapatılması zorunlu oldu. Araçlarda taşıma izin belgesinin bulunamaması zorunlu hale getirilecek.

BİZE ULAŞIN