Silah ve bomba çiçeğe dönüştü

Türk Kızılayı Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürü Bayram Selvi, Suriyeli mültecilerin kaldığı kamplarda 'çocuk dostu alanlar' kurduklarını söyledi. Savaşın izlerinden kurtulan çocuklar resimlerinde artık bomba değil, çiçek çiziyor

Silah ve bomba çiçeğe dönüştü
Aylan bebeğin ölümüyle tüm dünyanın dikkatini çeken Suriyeli çocuklar, savaşın izlerini Türkiye'nin sağladığı psikolojik tedavilerle atlatmaya çalışıyor. Türkiye ile BM ortaklığıyla kamplarda kurulan "çocuk dostu alanlar" ile 95 bin çocuğa savaşın izleri unutturulmaya çalışılıyor. Türk Kızılayı Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürü , "çocukların akıl dengeleri, ruh sağlıklarının yerine gelmesi, savaşın izlerini unutmaları, toplumsal hayata kazandırılmaları için uzmanlar tarafından sabahtan akşama kadar çocuklar için faaliyetler düzenleniyor. Gün geçtikçe düzelip, iyileştiklerini görüyoruz. İlk başlarda resimlerinde savaş, bomba, kan temaları varken, şimdi onların yerine çiçekler, böcekler geldi" dedi.

"TÜRKİYE HEP İYİ ANILACAK"
SABAH Ankara'ya konuşan Türk Kızılayı Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürü Selvi, Suriyelilere yaptığı yardımlar nedeniyle Türkiye'ye karşı olağanüstü bir sempati olduğunu belirterek, "önümüzde 100 yıl sürecek olan bir Suriye meselesi var ve bu süreçte Türkiye her zaman iyi, güzel olarak yad edilecek" dedi. Mülteci akınına sebebiyet veren ülkelerin, bugün gelinen noktada sorumluluk almadıklarını vurgulayan Selvi, "Esad rejimi kimyasal silah, gaz ve kitle imha silahları ile saldırıyor. Bu insanlar yerinde kalamazdı. İnsan onuru, BM sözleşmeleri, AB insan hakları... Hep idealleri ve mükemmeliyeti konuşuyoruz. Ama iş bu noktaya gelince Suriyelilere 'gelmeyin' diyorlar. Yeryüzündeki en büyük çelişki bu değil mi? Bu insanlar 2015 yılında bu çaresizliği yaşıyor. Acının azaltılması için gerekli adımlar atılmıyor. Çağın en büyük acısı bu" diye konuştu. Suriye'den kaçan insanların ölümden kaçtığına ve başka seçenekleri olmadığına işaret eden Selvi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu insanlar ege denizine boşuna gitmiyor. İnsanlar zaten ölümün içinden geliyorlar. Ya orda boğulacak ye da Ege Denizi'nde... Böyle düşünüyorlar, bir umut yollara düşüyorlar. Türkiye 2011'de en gerçekçi ve ve insani politikalardan birini uygulamaya koydu. Açık kapı politikası. Türkiye bu insanlara yaşam şansı, hayatta kalma şansı tanıdı" dedi.

95 BİN ÇOCUK HAYATA KAZANDIRILDI

Selvi, 10 ilde 24 noktada bulunan çadır kentlerde BM ortaklığı ile "çocuk dostu alanlar" kurduklarını anlatarak, "çocukların akıl dengeleri, ruh sağlıklarının yerine gelmesi, savaşın izlerini unutmaları, toplumsal hayata kazandırılmaları için uzmanlar tarafından sabahtan akşama kadar çocuklar için faaliyetler düzenleniyor. 95 bin Suriyeli çocuğu bir fiil hizmet veriyoruz" diye konuştu. Bu uygulamanın dünyada ilk olduğunu ve birçok ülkenin örnek olarak aldığını aktaran Selvi, "Gün geçtikçe düzelip, iyileştiklerini görüyoruz. Rehabilite oldular. İlk başta ki aşırı korku ve streslerinin normalleştiğini görüyoruz. Bunu yaptıkları resimlere yansıtıyorlar. İlk başlarda resimlerinde savaş, bomba, kan temaları varken, şimdi onların yerine çiçekler, böcekler geldi" dedi.

BİZE ULAŞIN