7 bin 200 servis yollara çıkıyor

Ankara'da bugün 916 bin öğrenci ve 62 bin öğretmen için ders zili çalacak. Uzmanlar "7 bin 200 servis başkent trafiğine çıkacak. Bugün herkes toplu taşıma araçlarını kullansın" uyarısı yaptı

7 bin 200 servis yollara çıkıyor
Uzun bir tatilin ardından başkent eski hareketliliğine geri dönüyor. 2015-2016 öğretim yılı için ders zilinin çalması ve mesailerin başlaması Ankara'yı yeniden hareketlendirdi. Yetkililer trafik kaosu yaşanmaması için velilere uyarılarda bulundu.

YOĞUNLUK YAŞANACAK
Bayram tatilinin sona ermesi çalışanların işbaşı, yaz tatilinin bitmesiyle de öğrencilerin ders başı yapacağını belirten Ankara Minibüsçüler Esnafı Odası Başkanı Hacı Bekir Gani bunun da trafikte yoğunluğa neden olacağını söyledi. Gani, "9 günlük tatilin ardından herkes işe, okula gidecek. Trafikte 2 bin 300 minibüs ve 7 bin 200 öğrenci, işçi ve memur taşıyan servis olacak. Bunun için trafikte yoğunluk olmasını bekliyoruz ama kesinlikle bir tıkanıklık beklemiyoruz" dedi. Gani, "Yaşanmasını ümit etmediğimiz tablo ile karşılaşmamak adına bütün şoförlerimizi trafikte dikkatli olmaları, trafik kurallarını uymaları noktasında eğitimler vererek SMS yoluyla da bilgilendirdik" diye konuştu.

TOPLU TAŞIMA KULLANIN
Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnafı Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı da bu servislerin trafiği tıkayacak bir yoğunluğa sebebiyet vermediğini söyledi. Elmadağlı, "Başkent trafiğini 9 gün boş görmeye alıştık. Hafta başı olması ve okullarında açılması ile mutlaka bir yoğunluk olacak. Bizim servislerimiz sabah, akşam belirli saatlerde ve ara sokaklarda hizmet verdiğinden ana arter trafiğini olumsuz etkilemeyecek" dedi. Velilerin ilk gün çocuklarını kendi araçlarıyla okula getirmesinin ya da personellerin ilk iş gününde kendi aracını tercih etmesinin trafiği olumsuz etkilediğini ifade eden Elmadağlı, Ankaralılara da ilk hafta toplu taşıma araçlarını kullanmaları çağrısında bulundu.

KORSAN SERVİSE DİKKAT!
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2015- 2016 eğitim öğretim dönemi başlarken uyarılarda bulundu. Korsan ve yardımcı personeli olmayan servis araçlarından uzak durulmasını isteyen Palandöken "Geleceğimizi emanet ettiğimiz okul servislerimizin şoförleri trafik kurallarına harfiyen uymalıdır" dedi. Yeni eğitim öğretim yılı ile birlikte piyasada çok sayıda korsan servis aracının olduğuna dikkat çeken Palandöken, "Veliler çevrelerindeki korsan servislerin biz ucuza taşırız tuzağına düşmesinler. Ayrıca servislerde rehber personel bulundurmayan servis araçlarını Servis Araçları Odası'na bildirsinler" diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR'DEN İLK GÜN DESTEĞİ
Ankara Büyükşehir Belediyesi, başkent trafiğinde yaşanacak ulaşım yoğunluğu nedeniyle sabah saatlerinde iş makinelerini çalıştırmayacak. Başkan Melih Gökçek'in talimatıyla Fen İşleri Dairesi, Kent Estetiği Dairesi, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlıkları ile ASKİ ve EGO Genel Müdürlüğü'ne bağlı ağır iş makinelerinin, okul telaşı nedeniyle yaşanacak ulaşım yoğunluğunu azaltmak için saat 10.00'a kadar trafiğe çıkmamasına karar verildi. Asfalttan yol süpürmeye, alt yapıdan, kaldırım bakım ve onarımlarına kadar pek çok konuda yapılacak çalışmalara saat 10.00'dan sonra başlanacak.

ZEHİR TACİRLERİ BEKLİYOR

Ankara'nın köklü sivil toplum kuruluşlarından Ankara Kulübü Derneği'nin Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, "Okulların açılmasıyla zehir tacirlerine karşı önlem alınmalı" uyarısı yaptı. Son yıllarda artış gösteren bonzai kullanımının en başta çocukları tehdit ettiğini dile getiren Özaslan "Okul önlerinde ve çevre kafelerde çocuklarımıza bonzai satmak isteyen zehir tacirlerine karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz" diye konuştu. Dr. Özaslan "Çocuklarımızın eğitiminden sorumlu öğretmenlerimiz ve güvenliğinden sorumlu polislerimize büyük görev düşüyor. Aileler çocuklarının sağlıklı bir eğitim almasını isterken çocuklarının zehir tacirlerinin kurbanı olmasından korkuyorlar. Eğitimcilerimiz ve güvenlik görevlilerimiz koordineli çalışarak bu zehir belasını çocuklarımızdan uzak tutabilir" dedi.

BİZE ULAŞIN