Mogan Gölü can çekİşİyor

Mogan Gölü'nde her yıl meydana gelen balık ölümleri bu yıl da devam etti. Göle gönül verenler, Mogan çevresindeki atık su ve kanalizasyon tesisi olmayan işletmelerin denetlenmesini istiyor

Mogan Gölü can çekİşİyor
Başkentlilerin nefes alabilecekleri alanlardan biri olan Mogan Gölü can çekişiyor. Gölde oluşan pis kokunun yanı sıra kıyaya vurmuş olan ölü balıkları gören Başkentliler karşılaştıkları manzara karşısında şaşkın. Balık tutmak için Gölbaşı'nı tercih eden balıkçılar ise giderek kan kaybeden Mogan Gölü için endişe duyduklarını belirtiyor.

CİDDİ ÖNLEMLER ALINMALI

Gölde oluşan metan gazı patlaması sonrası ölen balıklara bir de gölün önlenemez kirliliği eklenmiş durumda. İnsan sağlığı açısından da tehlikeli boyutlara ulaşan Mogan Gölü'ndeki kirlilik hakkında açıklama yapan şehir plancısı ve GÖL-DER Başkan Yardımcısı Halil Ayan, gölün temizlenmesine ilişkin imzalanan protokolün hayata geçirilmesini istedi. Ayan yaptığı araştırmada, göl çevresinde yer alan işletme ve tesislerde kanalizasyon ve yağmur şebekesine rastlamadığını belirterek, "Göl çevresinde yer alan işletme ve tesislerde atık su, kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesine rastlamadık. Bu da göl kenarında yer alan kamu tesisi ve özel işletmelerin kanalizasyon, evsel atıklar, bulaşık, yemek gibi maddelerini doğrudan Mogan Gölü'ne bıraktığını göstermektedir" dedi. "İşletmelerden göle doğru sarkan, plastik ve demir borular var" diyen Ayan, "Bunun iki anlamı var. Ya borular işletmelerden göle atık ve artıkları taşımaktadır ya da bu borularla gölden su çekilerek çimler sulanmaktadır. İkisi de yasaktır ve suçtur" diye konuştu. Göl kıyısında özellikle sahil yolunun göl ile birleştiği kesimde çöpler olduğuna dikkat çeken Ayan, "Bu çöp deryası içinde tuz ruhundan pet şişelere, boya kutusundan el-yüz yıkama lavabosuna kadar ne ararsanız mevcut. Göl yüzeyinde belli alanlarda, çok ciddi miktarda atık yemeklerden oluştuğunu düşündüğüm katı yağ tabakası var. Bu da gösteriyor ki, lokanta, konut, düğün salonu, resmi kurum tesislerinin pis su giderleri tamamen Mogan Gölü'ne veriliyor" iddiasında bulundu.

'MÜDAHALE EDİLMELİ'
Gölde yaşanan balık ölümlerine de dikkat çeken Ayan, "Gölde halen canlılar yaşıyor. Balıklar, ördekler, kurbağalar, kuşlar, su kaplumbağaları ve daha nice canlılar var. Henüz vakit varken müdahale edilmeli" diyerek yetkilileri uyardı. Gölbaşı Belediyesi, Çevre Şehircilik Bakanlığı, Orman Su İşleri Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan protokolün hayata geçirilmesini isteyen Ayan şöyle konuştu: "Mogan Gölü'ne ulaşan katı atıklar temizlenmeli. Göl kıyısında bulunan bütün yapıların atık su ve kanalizasyon hattının devreye sokularak göle ulaşması engellenmeli. Zabıtanın rutin olarak göl kıyısında devriye yapması gerekmektedir. Uyarı levhaları konulmalı ve uyarılara uymayanlara da ceza kesilmeli." Ayan, "Gölbaşı Belediyesi ile koordineli çalışabilecek 'izleme komitesi' kurulmalıdır" dedi.

'MOGAN GÖLÜ ERİYİP GİDİYOR'
GÖL-DER Başkanı Gürsel Demirci Mogan Gölü'nün her geçen gün eridiğini belirtti. Demirci "Bir an önce Mogan Gölü'nün hayata döndürülmesini istiyoruz. Bunun için de bütün kurumlar attıkları imzalara sahip çıksın. Göl bizim evladımız. Ama göl eriyip gidiyor, biz sadece izliyoruz. Ankara'nın muhtelif yerlerine yapay göller yapılırken, oralara trilyonlarca lira harcanırken, böyle güzel bir göle niçin sahip çıkılmıyor? Bunu hala çözmüş değiliz. Bir an önce bu iş daha fazla uzamadan gölün temizliğine başlansın" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN