Kültepe kazılarında 'dev küp' sürprizi

Türkiye'nin en önemli kazı alanlarından Kültepe Kaniş / Karum Höyüğü'ndeki çalışmalarda 4 bin yıl öncesine ait devasa büyüklükte küpler ortaya çıkartıldı

Kültepe kazılarında 'dev küp' sürprizi
Türkiye'nin en önemli kazı alanlarından Kayseri'nin Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü'ndeki çalışmalarda 4 bin yıl öncesine ait 1 metre 80 santimetre ve 2 metre boylarında 130 santimetre çapında dev küpler bulundu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, "Mevcut kazı alanının güneyinde daha erken tabakalara inebilmek için başlattıkları kazı çalışmalarında yan yana konulmuş farklı büyüklüklerde içerisine 6-7 kişinin rahatlıkla girebileceği dev küp bulduklarını söyledi. Küplerin ikisinin baş kısımlarına kadar olan bölümü toprağın altından çıkardıklarını, üçüncü küpün çıkarılması için çalışmaların devam ettiğini belirten Kulakoğlu, Kültepe'deki kazılarda her yıl yeni bir sürprizle karşılaştıklarını aktardı.

YERİNDE YAPILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ
Dev küplerin başka bir yerde yapılıp bu alana getirilmesinin çok mümkün görülmediğini belirten Kulakoğlu, "Saray yönetimine ait depolama biriminde olduğunu tespit ettiğimiz küplerin yerinde yapılmış olduğunu düşünüyoruz. Küpleri bulduktan sonra günümüzde bu işin merkezi olarak bilinen Nevşehir'deki ustalarla görüştük. Onlar da bulunduğu bölgede bir çark üzerinde birkaç gün içinde yapılmış olabileceğini söyledi. Bizim de incelemelerimizde küpün tek parça değil, parça parça yapılarak birleştirme tekniğinin kullanıldığını tespit ettik"diye konuştu.

BİZE ULAŞIN