Çiçek seçim turuna Kazan'dan başladı

AK Parti Ankara Adayı Cemil Çiçek "Toplumda gerginlik var. Nezaket içinde, hakarete kapalı, saygılı bir söylem geliştirelim" dedi

Çiçek seçim turuna Kazan'dan başladı
Eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, AK Parti Ankara 2. Bölge 1. sıra Milletvekili Adayı olarak seçim startını Kazan'dan verdi. 1 Kasım'da yapılacak seçimin önemine dikkat çeken Çiçek, "Bu bizim çok partili siyasi hayatımızda en başta gelen en önemli seçimlerden bir tanesi. İlk defa hükümet kurulamadığı için Anayasa'nın ilgili maddesi gereğince Cumhurbaşkanı Türkiye'yi seçime götürme mecburiyetinde kaldı" dedi. Çiçek siyasilere de mesaj göndererek "Toplumda gerginlik, sıkıntı var. Nezaket içerisinde karşılıklı saygı, eleştiriye açık, ama hakarete de kapalı bir söylem geliştirelim" diye konuştu.

YUNANİSTAN'IN HALİ ORTADA

Ortada bir belirsizliğin olduğunu ve hükümetin kurulamadığını hatırlatan Çiçek şöyle konuştu: "Bunun Türkiye'ye maliyeti çok büyük, zaman kaybediyoruz. Yunanistan'a bakıp değerlendirmek uygun olur. 6 yıl içerisinde 7 defa hükümet kurdu. 8'incisi kuruldu. İstikrarsız dönem yaşadı. 1 yıl içerisinde 3 seçim yaptı ve Yunanistan'ın hali ortada, ekonomisi ortada. IMF'ye, AB'ye olan borçlarını hesaba katın, Yunanistan'ın kendisine gelebilmesi büyük bir zaman isteyecek. Uzun bir belirsizlik döneminden sonra Türkiye AK Parti iktidarı ile huzurlu ve istikrarlı bir dönem geçirdi. 7 Haziran seçimlerinde ise bir tablo çıktı ve bir hükümet kurulamadı. Ümit ediyoruz 1 Kasım seçimleri, bu manada bu belirsizliği ortadan kaldırsın ve Türkiye kaldığı yerden yoluna, hizmetine devam etsin."

VERİLEN SÖZE DİKKAT

Seçimlere giderken emeklinin de, işçinin de, memurun da beklentisi olduğunu kaydeden Çiçek, "Bunları imkan ölçüsünde karşılamak hükümetlerin görevidir. Vatandaşımızın bu beklentilerini çok doğal karşılarız. Siyasetçiler de tutamayacağı sözü vermesin. Türkiye'nin gücünü aşan, devleti sıkıntıya, zora sokan ve içinden çıkamayacağı bir kısım vaatlerle de karşı karşıya bırakmamalıdır" diye konuştu. Çiçek "Siyasetçi olmayacak vaatle hem siyasete itibar kaybettirir, hem de devleti doğru olmayan harcamalara yöneltir. Bunun en açık, en tipik misali 1991'deki erken emeklilik vaadi ve arkasından yapılan düzenlemedir. O zaman çok hoşumuza gitti 38, 40 yaşında emekli olmak. Ama bugün devlet onun bedelini 2036'ya kadar ödemek mecburiyetinde. Gelecek nesillere bu kadar ağır yükler bırakmayacak, vatandaşın hayat seviyesini, refahını artıracak doğru düzenleme yapalım. Yani talep de makul olsun, verilen söz de buna uygun olsun" görüşünü dile getirdi.

ÇEVREYİ KİRLETMEYELİM
Siyasi partilere de seslenen Cemil Çiçek "En çokta küçük partiler bayrakları, flamaları asar, ama en az oyu da onlar alırlar. Elbette propaganda olmadan olmuyor. Seçim dönemi, propaganda dönemi hem üslup kirliliğine itibar edilmemeli hem de çevreyi kirletecek davranışlarında kaçınmamız lazım" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN