Dünya standartlarında yazılım firması: Netcad

Ülke genelinde, 950 kamu kurumu, 600 belediye, 75 İl Özel İdaresi, 50 OSB ve 4 bin 500 özel sektör firmasına hizmet veren Netcad, 27 yıllık deneyimini yurt dışına taşımak üzere uluslararası arenaya çıktı

Dünya standartlarında yazılım firması: Netcad
Coğrafi Bilgi Sistemleri/ GIS, Harita, Şehir Planlama, İnşaat, Ziraat, Jeoloji, Maden, Orman vb. mühendislik ve uygulama dallarında yazılımlar geliştiren Netcad, 27 yıl önce yüzde 100 yerli sermaye ile kuruldu. Ankara Cyberpark'taki merkez ofisi ve İstanbul Bölge Müdürlüğü'ndeki 130 personeli ile çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Netcad Yazılım AŞ Genel Müdürü Ufuk Balcı, "Uluslararası standartlarda GIS ve CAD tabanlı 30'a yakın masaüstü, web, mobil ve bulut ortamı uygulaması bulunan firmamızın 20 binin üzerinde lisansı ve 100 binin üzerinde de kullanıcısı bulunuyor. Bunun yanı sıra ürünlerimiz 84 üniversitede, 474 bölümde ders olarak okutuluyor ve her yıl 5 binden fazla kişi ise sertifikalı Netcad Kampus Eğitim Programlarına katılıyor" dedi. Ağırlıklı olarak masa üstü mühendislik yazılımları alanında çözümler ürettiklerini ifade eden Balcı, "Bugün birçok plancı, projelerini bizim yazılımımız ile yapıyor. Yine aynı şekilde kamulaştırma, toplulaştırma, imar uygulamaları, harita ve kadastro uygulamaları, belediyelerde numarataj uygulamaları da Netcad yazılımlarınca yapılıyor. Su, kanalizasyon, atık su gibi altyapı uygulamaları ile yol, baraj, tünel, geçit gibi üst yapı uygulamalarının tasarımlarında da bir Netcad imzası var" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN HER YERİNDE
Türkiye ölçeğinde kamu kurumları, belediyeler ve özel sektöre sundukları Netcad çözümlerinin pazar payının yüzde 85'e kadar ulaştığını kaydeden Balcı, "Bugün Netcad ürünleri, ülke genelinde, 950 kamu kurumu, 600 belediye, 75 İl Özel İdaresi, 50 OSB (Organize Sanayi Bölgesi) ve 4.500 özel sektör firması tarafından kullanılıyor. Hizmetlerimizi masaüstü uygulamaları, sunucu uygulamaları ve kurumsal çözümler olmak üzere üç ana başlık altında sıralayabiliriz. Bunların yanı sıra proje hizmetleri de veren bir yazılım firmasıyız" ifadelerini kullandı.

YURTDIŞINA AÇILDI
Türkiye'de elde ettiği 27 yıllık deneyimi yurt dışına taşımak üzere uluslararası arenaya çıktıklarını da dile getiren Balcı daha sonra şunları söyledi: "Azerbaycan'da ses getiren projelere imza atıyoruz. 2012'de Dünya Bankası tarafından ihale edilen Azerbaycan Tapu Kadastro Projesini dünya devi yazılım şirketlerini geride bırakarak kazandık ve o tarihten beri yoğun bir şekilde bu proje üzerinde çalışıyoruz. Başarıyla tamamladığımız İran Tarım Kadastrosu ve Kırgızistan Orman Alanları Yönetimi gibi projelerimiz var. 2014'te çok uluslu Afet Kontrol Yönetim Sistemini tamamladık. Bugün de çok uluslu FOODIE (Farm Oriented Open Data in Europe), ASUA (Advanced Sensing for Urban Automation) ve C3PO (Collaborative City Co-Desing Platform) projelerinde coğrafi bilgi sistemi alanında çözüm ortağı olarak yer alıyoruz."
BİZE ULAŞIN