Gölbaşı’nda Kafkas esintisi

Gölbaşı’nda Kafkas esintisi

Yaklaşık bir asır önce Gölbaşı’na göç eden Kafkaslar, özel bir etkinlik düzenleyerek konuklarına tiyatro ve halk dansları gösterisi sundu

  • Ankara Başkent
  • Çarşamba 02.06.2016
GÖLBAŞI Kafkas Derneği tarafından düzenlenen Abrek 'Gölün Yıldızları' Kafkas Halk Dansları Topluluğu ve Nıbjeug Tiyatro Grubu gösterileri programı, Gölbaşı Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür ve Kongre Merkezi'nde renkli görüntülere sahne oldu. Programa Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, belediye meclis üyeleri, siyasi partilerin ilçe başkanları, Gölbaşı Kafkas Derneği Başkanı Tolga Gencer, muhtarlar, STK başkanları ve temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Programda, 'Gölün Yıldızları' Kafkas Halk Dansları Topluluğu gösterimleri konukları büyülerken, Nıbjeug Tiyatro Grubu'nun tiyatro gösterimi büyük alkış aldı.

'ETLE TIRNAK GİBİYİZ'
Gecede bir konuşma yapan Belediye Başkanı Fatih Duruay, "Bu anlamlı programda, böyle müstesna bir halk dansları ile birlikte olmak- Gölbaşı'nda Kafkas esintisi tan duyduğum mutluluğu ve hissettiğim onuru hangi sözle anlatsam az gelir. Çok geniş bir yelpazede hayat bulan Kafkas kültürü, gittiği her diyarda, sevginin, saygının ve öz değerlere sahip çıkmanın örneği olmuştur. Yüz yılı aşkın bir süre önce Gölbaşı'mıza gelip yerleşen ve o günden bu güne iç içe kardeşçe yaşadığımız, iyi ve kötü günlerde hep birlikte olduğumuz, etle tırnak nasılsa, o derece bütünleştiğimiz, Kafkas kökenli kardeşlerimiz var. Hacımuratlı, Yağlıpınar, Gökçehöyük ve İkizce'ye 1860'larda gelmiş hemşerilerimiz var. Bugüne kadar hep birlikteydik, bugün de birlikteyiz, yarınlarda da hep birlikte olacağız" dedi. Başkan Duruay, organizasyonda emeği geçen, katılımlarıyla kendilerini yalnız bırakmayan tüm konuklara teşekkür etti, birlik ve dirliğin daim olmasını diledi.
BİZE ULAŞIN