Müzeler eğitimin bir parçası haline gelecek

Müzeler eğitimin bir parçası haline gelecek

Çengelhan Müzesi’ni iki katına çıkaran Safranhan’ı, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı açtı. Avcı, müzeleri eğitim ve öğretimin bir parçası olarak gördüklerini ifade etti

  • Ankara Başkent
  • Cuma 04.06.2016
Ankara'nın tarihi miraslarından At Pazarı bölgesini canlandırmak için çalışmalar yürüten Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından restore edilen tarihi "Safranhan", Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın katılımıyla ziyarete açıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanacak protokol ile müzelerin eğitimin bir parçası hâline geleceğini söyleyen Bakan Avcı, müzeleri bir eğitim alanı olarak gördüklerini dile getirdi.

BAKAN AVCI, MUSTAFA KOÇ'U YAD ETTİ
Eğitim, müzecilik ve sanata yaptığı katkılardan dolayı Koç ailesine teşekkür eden Bakan Avcı, "Türkiye'de özel müzeciliğin kurumsallaşmasına, güçlenmesine büyük katkılar sağlayan ve bu alanda bir kurucu etkisiyle, gönüllü olarak, büyük gayretler sarf eden Sevgi Gönül Hanımefendi'yi hürmet ve rahmetle yâd ediyorum. Bu müzede bir galeriye de ayrıca adı verilen merhum Mustafa Koç Beyefendi'yi de rahmetle yâd ediyorum" diye konuştu.

500 YILLIK TARİH SAFRANHAN'DA
Safranhan, Hacı İbrahim bin Hacı Mehmed tarafından 1511 yılında inşa edilen ve zaman içinde önce kervansaray, ardından cezaevi olarak kullanıldı. Tarihi mekân Ankara Rahmi M. Koç Müzesi'nin bir parçası olarak restore edilerek müzeye dönüştürüldü. Ankara Rahmi M. Koç Müzesi'ni büyüklük olarak yaklaşık iki katına ulaştıran ve müzeye, sergilenen parça bakımından, başkentin en büyük ikinci müzesi unvanını kazandıran tarihi Safranhan'da sergilenen parçalar arasında iletişim aletleri, havacılık makineleri ve objeleri bulunuyor.
BİZE ULAŞIN