Maneviyata doyacağız

Hacı Bayram-ı Veli, Kocatepe, Millet ve Hamdi Akseki camileri gibi eski ve yeni ibadet mekânlarını barındıran başkent, ramazana hazır. Ankara Müftüsü Hızlı, huzur ve güven dolu bir ramazan için hazırlıkları tamamladıklarını söyledi

Maneviyata doyacağız
Ankara Müftülüğü ramazan ayı kapsamında vatandaşların huzur ve güven ortamında ibadet dolu bir ay geçirmesi için gerekli hazırlıkları tamamladı. Merkez ve çevre ilçelerdeki tüm camileri bakımdan geçiren Müftülüğün planladığı etkinliklerle Başkentliler, maneviyata doyacak. SABAH Ankara'ya, ramazan ayında gerçekleştirecekleri etkinlikler hakkında bilgi veren Ankara Müftüsü Prof. Dr. Mefail Hızlı, ibadet dolu bir ramazan için tüm tedbirleri aldıklarını belirtti.

3 BİN CAMİDE İBADET EDİLECEK
Hızlı, "Ankara'da yaklaşık 3 bin camide, 3 bin 600 imam hatip ve müezzin kayyımla halkımızın ibadet hayatına katkıda bulunacağız. Bu yıl ramazanın teması 'Gelin Gönüller Yapalım Bu Ramazan ve Her Zaman' oldu. Kadın-erkek, genç-yaşlı, engelli-engelsiz herkes huzur ve huşu içinde ibadetlerini yerine getirecek. 'İyilik Sofrası' adı altında iftar programları tertip edilecek. Çocuk Yuvaları ve Çocuk Evleri'nde kalan çocuklar, Kadın Sığınma Evleri'nde kalan kadınlar, Suriyeli mülteciler, engelliler, AMATEM'de tedavi gören gençler davet edilecek" dedi. Ankara'da çok yoğun bir ramazan ikliminin yaşanacağını vurgulayan Hızlı, "Bin 959 camide mukabele okunacak, 25 camiye mahya asılacak, 35 camide hatimle teravih namazı kılınacak, 16 camide ramazan boyunca iftar verilecek. Yanı sıra 504 cami Kadir Gecesi'nde sabaha kadar açık tutulacak, 95 camimizde itikafa girilecek ve 45 camimizde de Sakal-ı Şerif ziyareti yapılacak" dedi. Hızlı, ALO 190 Dini Soruları Cevaplandırma Merkezi'nin, ramazan ayında her gün 09.00-23.00 saatleri arasında vatandaşlara hizmet vereceğini de söyledi.

İFTAR VAKTİ KANDİLLER YANACAK
Minarelerdeki kandillerin ramazan ayı boyunca iftar vaktinde aydınlatılacağını belirten Hızlı sözlerini şöyle sürdürdü: "Vaaz, irşat, mukabele gibi programlar cami panosuna asılarak ilan edilecek. Sabah ezanları imsak vaktinde her camide aynı anda okunacak. Yine yaşanabilecek aksiliklerin önüne geçmek için akşam ezanlarının vaktinde okunmasına özen gösterilecek. Her il ve ilçede en az bir camide hatimle teravih namazı kıldırılması sağlanacak" dedi.

İYİLİK VE KARDEŞLİK İÇİN BİR FIRSAT
Ankara Müftüsü Mefail Hızlı, ramazan mesajında şu ifadelere yer verdi: "Müslümanlar bugünlerde birbirlerine iyilik ve kardeşlikle sahip çıkmalı. Rahmet, merhamet, af ve günahlardan arınma ayı olan ramazan ayının milletimize, memleketimize, âlem-i İslam'a ve bütün dünyaya barış, huzur ve esenlik getirmesini Cenâb-ı Hak'tan niyaz ediyorum. Bu ayı oruç tutarak, namaz kılarak, sadaka vererek, kendimiz başta olmak üzere, ailemize, akrabalarımıza, komşularımıza, Müslüman kardeşlerimize, mültecilere, sokak çocuklarına, yetimlere, yaşlılara iyilik ederek en güzel şekilde değerlendirmeliyiz."
BİZE ULAŞIN