Bir-iki saniye düşünüp ‘Ben oruçluyum’ deyin

İftar saatlerinde trafikte yaşanabilecek gerginliklerin sabırla aşılabileceğini söyleyen eski Diyanet İşleri Başkanı Doğan: “Bir iki saniye düşünüp ‘ben oruçluyum’ deyin”

Bir-iki saniye düşünüp ‘Ben oruçluyum’ deyin
Eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan, ramazan ayının en faydalı biçimde değerlendirilmesi ve idrak edilmesi için tavsiyelerini anlattı. İftar saatlerinde açlık ve susuzluğun da verdiği stres ve sıkıntıyla, insanlarda acele etme ve sinirlilik hallerinin baş gösterdiğini, özellikle büyükşehirlerde trafikte kavgalar yaşandığına işaret eden Doğan, sabırlı olunması tavsiyesinde bulundu. Doğan, "Bu tür davranışlar gerçek müminlere yakışmıyor. Bu durumlarda sabır en önemli kalkanımız olmalı. Böyle durumlarda oruçlu olan Müslüman kardeşim, bir iki saniye düşünüp 'ben oruçluyum' desin. Kendine çeki düzen versin. Karşısındaki de neticede bir Müslüman, o zaman belki o da 'evet ya oruçluyuz, sabredelim' diye içinden geçirir. Belki de oluşabilecek bir çok olumsuzluk böylece basitçe çözülebilir." ifadelerini kullandı. İftar sofralarının çok lüks olmamak kaydıyla makul şekilde kurulması ve israftan mümkün olduğunca sakınılmasının önemini dile getiren Doğan, iftarların maddi yönünden çok manevi boyutunun öne çıkarılmasının daha makbul olacağını belirtti.

ŞEFKATLİ OLUNMALI
Allah'ın buyruklarına saygılı olmanın ve onun yarattıklarına şefkatli ve merhametli davranmanın bir Müslüman'ın en bariz vasıflarından olduğunu kaydeden Doğan, "Müslümanların en büyük düşmanı bilgisizlik ve cehalettir. Cehalet ve bilgisizlik karanlıktır, o karanlığı aydınlatacak ışık ilimdir ve doğru bilgidir" dedi. Allah'ın orucu, iyilikleri yaşamak ve yaşatmak, kötülüklerden uzak kalmak ve diğer bütün insanları da uzak tutmaya hizmet etmek için tüm Müslümanlara farz kıldığını belirten Doğan, "Oruçlu şahıs, alın teriyle, helalinden kazandığı halde, susadığı halde su içmiyor. Acıktığı halde yemek yemiyor. Niçin yapıyor tüm bu fedakarlıkları? Allah'ın emrine boyun eğdiği için. Böyle bir düşünce ve inancı olan bir insan, başkalarının malına tenezzül eder mi, etmez, edemez. İşte bütün mesele o şuurda olmaktır" değerlendirmesinde bulundu.

KURAN'LA BAĞIMIZI KESMEYELİM
Ramazanda Kuran-ı Kerim'le haşır neşir olunduğuna, camilere gidildiğine ve mukabeleler okuduğuna işaret eden Doğan, "Müslümanlar olarak her günümüzü ramazan gibi, cuma gibi mübarek bilip tüm hayatımıza bunu yaymak durumundayız. Bunu yaparken de Allah'ın emirlerini, bize gönderdiği Kuran-ı Kerim'i çok iyi bileceğiz, öğreneceğiz. Allah'ın kullarına hitabı, bir anlamda mektubu olan bu kutsal kitabımızla bağımızı hiç kesmeyeceğiz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN