Yıldız yetiştiren okul sessizliğe büründü

Yıldız yetiştiren okul sessizliğe büründü

45 yıldır devlet imkânlarıyla engellilere dünya standartlarında eğitim veren Doğan Çağlar Ortopedik Engelliler Okulu yeterli öğrencisi bulunmadığı için kapanmanın eşiğine geldi

Ortopedik engelli çocukları hayata kazandırmak için 1971'de açılan Altındağ'daki Doğan Çağlar Ortopedik Engelliler Okulu öğrenci kaydı gelmediği için sessizliğe büründü. Türkiye'nin dört bir yanında eğitim imkanı bulamadıkları için evlerine kapanan öğrencilere ulaşmakta zorluk çektiklerini belirten öğretmen Jale Seyrek "Engelliler ve aileleri okulumuzdan habersiz. 45 yılda onlarca hatta yüzlerce engelli çocuğumuza umut olan, onları ülkenin milli sporcusu, yıldızı yapan okulumuz son demlerini yaşıyor" diye konuştu.

6 YATILI ÖĞRENCİ KALDI
Seyrek, "16 yıldır bu okulda muhasebe dersleri veriyorum. Dünyanın hiçbir yerinde böylesi bir çalışma yokken ülkemiz bu okulu açtı. Türkiye'deki ilk ve tek ortopedik engellilere uygun engelsiz bir okul burası. 68 öğretmen, 72 lise, 76 ilköğretimde toplam 148 öğrencimiz var. Lise grubunda 6 yatılı öğrencimiz kaldı. Bilişim teknolojileri, muhasebe, el sanatları ve hazır giyim olmak üzere dört bölümde hizmet veriyoruz. Yatılı ve gündüzlü olmak üzere iki grupta öğrenci alıyoruz. Son teknoloji ile bu çocuklarımıza eğitim veriyoruz. Bu çocuklarımızın çoğu sonda ve bez kullanıyor, bunun için bir bez ve sonda odamız var" diye konuştu. Okulun her gecen gün kan kaybettiğini belirten Seyrek, "Eskiden yüzlerce yatılı öğrencimiz vardı ancak şimdi koca bina sessizliğe büründü. 100'lerden 6 öğrenciye düştük, bu çok üzücü" görüşünü dile getirdi. Seyrek, "Gündüzlü öğrencimiz o kadar çoktu ki, bir zamanlar bu okulun her yeri bu çocuklarımızla şenlenirdi, her odası, bölmesi doluydu. Ama şimdi kendi sesimizin yankısında ders veriyoruz. Tüm masraflar 6 çocuk için yapılıyor, bu da devletimize ciddi yük getiriyor biz istiyoruz ki madem yemek pişiyor, doğalgaz açılıyor binamız eskisi gibi dolsun. Türkiye'nin her yerinde bu imkânları arayan, isteyen ya da haberi dahi olmayanlar ile irtibata geçirilsin. Biz hazırız, öğrenci istiyoruz" diye konuştu. Yetkililere seslenen Seyrek şöyle devam etti: "Bazen 'kimse onu istemiyor, gidecek okulu yok, okula götürmek için annesi sırtında taşıyor' şeklinde haberler görüyoruz. Burada her ihtiyaca, her öğrenciye uygun bir okul var. Her yerden öğrenci kabul ediyoruz. Bunca imkanları içerisinde barındıran okulumuzun, sessizleşmesini, öğrencisiz kalmasını istemiyoruz, Şu anda Ampute ve Milli Takım'da oynayan öğrencilerimiz var. Burası engelleri yıkıp, yıldızlar yetiştiriyor. Meslek edinip hayata atılıyorlar."

OKULUMUZU AYAĞA KALDIRIN
Okuldaki diğer öğretmenlerle bir araya gelerek Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere hükümet yetkililerine çağrıda bulunan öğretmen Şenay Baltürk de, "Kapanmaya doğru giden bu okulu, engelli çocuklarımızın umudunu kurtarın, eski günlerine döndürün" dedi. Baltürk, "Şırnak, Ağrı, Balıkesir ve hatta Bosna'dan bile gelen öğrencimiz vardı. Eskiden olduğu gibi okulumuzun kapılarını Türkiye'ye açmak, insanları bu okuldan haberdar etmek ve öğrenci kaydı yapmak istiyoruz. Özel eğitimde 15 kişiye bir öğretmen düşüyor, burada 6 kişiye bir öğretmen veriliyor. Ayrıca tersine kaynaştırma yapılmasını istiyoruz. Okulumuza sağlıklı öğrenciler gelsin, onlarla burada bu çocuklarımızı kaynaştıralım diyoruz. Türkiye'nin göbeğinde dünyanın hiçbir yerinde olmayan imkânlarla donatılmış bu okulu kurtarın" diye konuştu.

AĞRI'DAN GELDİ
Engelli Sinan Taşbulut (18), "İlkokulda Ağrı'dan geldim bu okula. Eskiden pencereden sokakta oynayan çocukları izlerdim. Engelimi burada aştım. Şu an lise 2. sınıf öğrencisiyim. Profesyonel sporculuk yapıyorum. Burası benim 'yürüyen dünyam'. Okul kapanırsa engelliler nasıl eğitim alacak?" dedi.
BİZE ULAŞIN