Alo 153 ile sokak hayvanlarına tedavi

Alo 153 ile sokak hayvanlarına tedavi

Yenilenen hayvan hastanesi yeni klinikleriyle hizmete girdi. Tarihi yapısı korunarak restore edilen Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne bağlı hastane, Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleştirdiği protokol çerçevesinde sokak hayvanlarını da tedavi ediyor

  • Ankara Başkent
  • Pazartesi 07.06.2016
Yüksek Ziraat Enstitüsü'nün Baytar Fakültesi olarak 1933'te Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifiyle inşa edilen hayvan hastanesi, yerleşkenin sit alanı özelliği taşıması nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın onayladığı proje çerçevesinde restore edildi ve yeni klinikleriyle hizmete açıldı. Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine bağlı hastanenin Başhekimi Prof. Dr. Ali Bumin, hastanenin suni tohumlama, doğum ve jinekoloji, iç hastalıkları ile cerrahi anabilim dalından oluştuğunu belirterek, kendi konusunda uzman veteriner hekimlerle hizmet verdiğini ifade etti. Hastane, sadece evcil ve sahipli hayvanlara değil, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol çerçevesinde, yaralanan ve yardıma muhtaç sokak hayvanlarının da tedavisini yaparak tedaviye ihtiyacı bulunan tüm hayvanlara ulaşıyor. "Vatandaş bahçesinde, sokağında, mahallesinde yaralı bir hayvan gördüğü zaman 153'ü arıyor. Belediye yaralı hayvanları alıp, buraya getirip, tedavisini sağlıyor. Kartaldan, atlara kadar pek çok hayvanın tedavisi yapılıyor" sözlerine yer veren Bumin, "Alo 153" hattının sokak hayvanları için önemli bir boşluğu doldurduğunu söyledi.

GEZİCİ KLİNİK HİZMETİ
Gezici kliniklerle de tedavi hizmeti veren Hayvan Hastanesi çiftçilere, özellikle şehrin dışında yaşayanların ayağına kadar gidiyor. Veteriner Fakültesi öğrencilerinin gelişmesi açısından önemi bulunan gezici kliniklerde atlardan büyük baş hayvanlara kadar pek çok hayvan tedavi ediliyor. Hastanenin uluslararası standartlara sahip olduğunu vurgulayan Bumin, diğer anabilim dallarında olduğu gibi cerrahi konusunda başarılı çalışmalar yaptıklarını belirterek şunları söyledi: "Endoskopik cerrahi ünitemiz var. Laparoskopik, trokospik, artoskopik cerrahi ve bunlarla ilgili hastalıkların tanısı ve sağaltımı yapılıyor. Bu sisteme bağlı olarak flexible endoskopilerimiz var. Midenin, yemek borusunun ve kalın bağırsakların muayenesi yapıyoruz, tomografi çekebiliyoruz. Hastanemizde yarı açık manyetik rezonans görüntüleme cihazlarımız ve manyetik rezonans ünitemiz de var." Bumin, üniversitenin desteği ile dijital radyografi sisteminin de tedavi için yakın zamanda kullanılmaya başlandığını ifade etti. İnsanların tedavisi için kullanılan bütün yöntemlerin hayvan hastanesinde de ileri teknolojiyle uygulandığını dile geçiren Bumin, "Altyapımız şu anda Türkiye'deki hiçbir veterinerlik fakültesinde yok. Hem hastalar hem de öğrencilerimiz çok şanslı." diye konuştu.

YARA BAKIMINDA YENİ YÖNTEMLER UYGULANIYOR
Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İrem Gül Sancak, Türkiye'nin en büyük hayvan hastanesinde pek çok tedavinin yanı sıra yara bakımında da yeni yöntemlerin uygulandığını anlattı. Sancak, özel bir cihazla "vakum" yöntemi uygulayarak yaranın içindeki tüm iltihabı aldıklarını belirterek, "Vakum tedavisini uygulayan tek üniversite hastanesi biziz. Köpeklerin saldırısına uğramış yarış atına da uyguladık bu yöntemi ve bütün hayvanlara uygulayabiliyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN