‘İnşaatta halen dövize endeksliyiz’

Markalı konut projeleri inşa edildikçe artan kalite, inşaatların maliyetini de yükseltiyor. Tüketici, fiyatların artışından, üretici de artan dövizden yakınıyor

‘İnşaatta halen dövize endeksliyiz’
Geçtiğimiz haftalarda Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı (TÜİK) Bina İnşaat Maliyet Endeksi, 2016 yılı birinci çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,3 oranında arttı. İşçilik endeksindeki artış yüzde 4.4 olurken, malzeme endeksinde ise yüzde 3 oranında artış gözlendi. İnşaat maliyetlerindeki bu artışın dövizle yakından ilgisi olduğunu ifade eden İTO Yatırım ortaklarından Özkan Özçelik, konutlarda kalite arttıkça maliyetin de ciddi oranda arttığını, bu yüzden de konut fiyatlarının yükseldiğini belirtti.

"KALİTEYE KAVUŞTUK"
Özçelik, şunları söyledi: "Türk halkı, kaliteli konuta birkaç yıldan bu yana kavuşmaya başladı. Ne yazık ki ülkemizde halen depreme dayanıksız, düşük kalitedeki konutların sayısı fazla. Bu yüzden en az 7-8 yıl daha kaliteli konut üretiminin devam edeceğini öngörüyoruz. Ancak arz ve talepte dengeyi yakalayan inşaat sektöründe alıcı konut fiyatlarının çok yüksek olduğunu ifade ediyor. Bu durumun nedenlerinden biri inşaat maliyetlerindeki yükseliş. Yerli üretim bile olsa inşaat malzemelerinin yüzde 70'ten fazlası dövize endeksli. Ankara'nın en gözde yerleşim yerlerinden Oran'da hayata geçirdiğimiz One Tower Diplomatique projesine başladığımızda 1.80'lerde seyreden doların ateşi şu an sönse de kısa süre öncesine kadar 3 lirayı zorluyordu. Tüm bu durumlar maliyetleri artırırken, konut fiyatlarını yükseltiyor."

BAŞKENTTEKİ KONUT KALİTESİ İSTANBUL'DA BULUNAMIYOR!
Özçelik, Ankara'da sayısı artan markalı projelerle, konut alıcısının standartlarının çok yükseldiğinin, başkentteki kalite anlayışının İstanbul'dan çok daha yüksek olduğunun altını çizdi. Bu durumun fiyatlara da yansıdığını bildiren Özçelik, "Ankara'da inşa edilen konut projelerindeki kalite anlayışı, İstanbul'daki üst segment konutlardan bile daha yüksek" dedi.
BİZE ULAŞIN