Başkentraya ramazan rötarı

Haziranda başlanması planlanan, Sincan-Kayaş arasındaki banliyö tren hattını metro standartlarına çıkaracak olan Başkentray Projesi, vatandaşların ramazanda ulaşım sorunu yaşamaması için bayram sonrasına ertelendi. Çalışmalar temmuzda start alacak

Başkentraya ramazan rötarı
Yıllardır yılan hikayesine dönen Başkentray çalışmaları nihayet başlıyor. Sincan- Kayaş arasındaki banliyö seferlerini metro standartlarına çıkaracak olan projenin çalışmaları Ramazan Bayramı'nın hemen ardından temmuzda start alacak. TCDD Genel Müdürlüğü tarafından haziranda gerçekleştirilmesi planlanan Başkentray'daki saha çalışmaları bölgede yaşayan halkın ramazanda ulaşım sıkıntısı çekmemesi için temmuza ertelendi.Sincan- Kayaş Banliyö seferleri, Başkentray çalışmaları süresince yaklaşık 15 ay iptal olurken Yüksek Hızlı Tren seferleri aksamadan devam edecek.

YOLCU SAYISI ARTACAK
Başkentray Projesi, Ankara içindeki mevcut hatların Ankara-Behiçbey arasında 6 yol, Behiçbey-Sincan arasında 5 yol, Ankara-Kayaş arasında 4 yol olacak şekilde yeniden yeniden inşaasını ve böylece hızlı tren, konvansiyonel ve banliyö hatlarının birbirinden ayrılmasını kapsıyor. Proje kapsamında güzergah üzerindeki tüm hemzemin geçitlerin kaldırılması planlanırken mevcut istasyonlarında metro standartlarına çıkarılması hedefleniyor. Başkentray tamamlandığında Sincan- Kayaş arasındaki yılda ortalama 15 milyon olan yolcu taşıma kapasitesi 60 milyona kadar ulaşacak.

METROBÜS MÜ KONULACAK?
Başkentray çalışmalarının başlayacağı temmuz ayında Sincan'da yaşayan vatandaşlar Kızılay'a EGO otobüsleri ile taşınacak. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek daha önce konu ile ilgili yaptığı açıklamada Sincan-Kızılay arası metrobüs yapılabileceğini ifade etmişti. Başkan Gökçek'in son kararının ne olduğu merak konusu oldu.
BİZE ULAŞIN