Whatsapp İle anında müdahale

Whatsapp İle anında müdahale
Ankara Üniversitesi'nde yaşanan olaylarla ilgili konuşan Rektör İbiş, "Can güvenliği isteyenler kimlik kontrolüne karşı çıkıyor, böyle olmaz."

"Yasa dışı bir olayda polise, bizden izin almadan kampusa müdahale edebilme iznini verdik."

Ankara Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, öğrencilerin güvenliği için alınan ancak bazı kesimler tarafından tepki toplayan güvenlik uygulamalarını SABAH Ankara'ya değerlendirdi. Bazı sahte Twitter hesapları üzerinden AÜ'de yaşanan olayların bugün yaşanıyormuş gibi gösterilmesine tepki gösteren Prof. Dr. İbiş, "Rektörlük seçimleri süresince genelde bu tür iftiralar maalesef çok kullanılan şeyler. Bunu bir algı operasyonu olarak düşünüyorum. Bu teröre prim verir, terörizme de destek olur. İnsanları fikirleriyle ve önerileriyle yarışmaya davet ediyorum" dedi.

"CEBECİ VE DİL-TARİH GERGİN"
Üniversitedeki yasadışı olaylara polisin rektörlüğün yazısını beklemeden müdahale edebileceğini ifade eden Prof. Dr. İbiş, "Ankara Üniversitesi, 22 yerleşkesi olan çok büyük bir üniversite. Özellikle 2 yerleşkemizde çok eskilere dayanan gerginlik, çatışma ve yasal olmayan bazı eylemleri görüyoruz. Biz bunlara derhal müdahale ediyoruz. Bunu yapanlar hakkında işlem başlatıyoruz. Savcılığı ilgilendiren bir konuysa derhal suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu konuda emniyetle çok yoğun işbirliği içerisindeyiz. Bizim yerleşkemizde bugün herhangi bir olay tespiti yaptığı anda polisin doğrudan müdahale etme yetkisi var. Biz bu yetkiyi yazdığımız yazıyla kendilerine verdik" şeklinde konuştu.

TERÖRE BULAŞANLAR VAR
Terör olaylarına bulaşanlar üniversite çatısı altında olmamalı diyen Erkan İbiş, "Biz protestoları ifade özgürlüğü ve demokratik hak olarak görüyoruz. Ama bunların hakaretsiz, tehditsiz, şiddetsiz ve terörü övmemesi gibi birçok noktaya dikkat ediyoruz. Elbette beni eleştirebilirler. Biz buna saygı gösteriyoruz. Ama bu şiddete dönüştüğü zaman biz de gerekli işlemleri yapıyoruz. Üniversitemizde 68 bin öğrencimiz bulunuyor. Bunların büyük bir çoğunluğu sağduyulu, ülkesini, milletini ve devletini seven gençler. Ama teröre bulaşmış, terörist ünvanı almış, terörizm konusunda hakkında işlem yapılmış kişilerin üniversite çatısı altında bulunmaması gerekiyor. Bu konuda yasal düzenlemelerin yapılıp, bunların kayıt olurken alınmaması gerekiyor. Çünkü benzeri eylemleri burada da devam ettiriyorlar" ifadelerini kullandı. İbiş, üniversite içerisinde olaylara karışanların hep aynı kişiler olduğunu da vurguladı.

NASIL OLACAK BU?
Üniversite girişinde kimlik kontrolü yapılmasına bazı kesimlerin tepki gösterdiğini ancak bu uygulamanın çok faydalı olduğunu belirten Rektör İbiş, "Tepkilerin çok daha fazlası kadar teşekkür aldık. Hocalarımızın çok büyük bir çoğunluğundan teşekkür aldık. Çünkü tepki gösterenlerin bir kısmı buraya, 'Benim can güvenliğimi sağlayın' diyerek dilekçe verenler maalesef. Hem 'Can güvenliğimi sağla' diyorlar hem de kimlik kontrolü yapılmasın ve polis hiçbir şekilde müdahale etmesin istiyorlar. Nasıl olacak bu?" diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

'TATİL ETMEYECEĞİZ'
Çıkan olayların ardından üniversitenin tatil edilmesini bazı kesimlerin başarı olarak gördüğünü belirten İbiş, "Aldığımız tedbir ve caydırıcı önlemlerle 1 gün bile okulumuzu tatil etmedik. Emniyetle uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. Sıkıntıların olabileceği yerlerde güvenlik kamerası ve güvenlik elemanı sayısını artırıyoruz. Kurulan Whatsapp sistemi ile her şeyden anında haberimiz oluyor ve anında müdahale ediliyor. Anında emniyetle işbirliği içine geçiliyor. Onların da önerileriyle gerekli tedbirler alınıyor" dedi.
BİZE ULAŞIN