Yusuf YALKIN: Sportif direktörlük!

Kulüplerin bütçelerini oluşturmada kullandıkları sponsorluk destekleri çoğu zaman başarı için yeterli olmamaktadır.
Takımların antrenmanları, kampları, çalıştırıcıları, beslenme ve diyetleri, seyahatleri, taraftar ve medya ilişkilerinin yanı sıra finansal koşullar da önemlidir. Çok iyi maddi destek almış olsanız bile eğer düzenli ve doğru antrenman yapmayan bir takıma sahipseniz, başarı yine gelmeyecektir!
Takım ayrımı yapmadan bir değerlendirme yaparsak; konulan hedeflerin inandırıcı olmaması, doğru insan kaynakları sisteminin oturtulmaması, iyi bir planlamadan çok uzakta oluş, teknik adam ve oyuncu seçimi gibi alanlarda eğer gerçekçi bir gelişme sağlanamazsa, dünyanın en çok parası olan kulüp de olsanız, başarı size uzak kalacaktır.
Bu kadar çok faktörün pozitif düzeyde yakalanması aslında hem kolay hem de kolay değil… Zor olanı, her alanda doğru insan bulmak… İstediğiniz bir teknik adam için düşündüğünüz rakam, onun için yeterli olmayabilir. Uzun vadeli bir teknik adam arayışı bizde zaten alışkanlık değil!.. Oyuncular için de durum aynı… Yönetim ve çalıştırıcı işbirliği olmadığı takdirde, sonuç her zaman hüsran olacaktır.
Menajerler, simsarlar, yöneticiler, adını nasıl koyarsanız koyun, neticede onlar oyuncuları pazarlıyorlar. Bu da son derece doğal!.. Bunu ticari bir iş olarak görmek gerekebilir. Ama sizin ihtiyacınız olan oyuncuları değil de, size dayatılan oyuncuları transfer ederseniz, sonucun ne olduğunu yazmaya gerek kalmaz sanırım?
Sorunlardan biri de kalite ve kapasite… Normalde, liglerde oynayan sporcuların temel teknik becerileri gelişmiş ve belirli düzeylerde olmaları beklenir. Ama maçlarda görüyoruz ki, top kontrol tekniklerinde bile problemler var! Kontrol edilemeyen bir top nasıl iyi bir pas ile takım arkadaşına aktarılır? Çok zor tabi...
Sonrası malum, isabetsiz paslar, kalitesiz vuruşlar ve tatsız tuzsuz bir maç...
Takım sporları çok karmaşık teknik beceri, taktik davranış ve yüksek performans bileşenlerine sahiptir. Bu bir yönetim işidir. Teknik, taktik ve kondisyonel özellikler konusu çalıştırıcıların sorumluluğunda olsa da bunun sistematiğini kuracak olan 'sportif direktör'dür. Bu noktada kulüp yönetimi doğru insanı seçmek zorundadır.
Seçilen kişiye güvenilmelidir. Çalıştırıcı ile bu direktör birlikte başarma hırsına sahip insanlar olmalıdırlar. Bu ilişki yeterli düzeyde olmazsa, takımın başarısızlığı için çok da fazla konuşmaya zaten gerek kalmaz!..
BİZE ULAŞIN