Çok da güzel okuyoruz

Kültür Bakanı Avcı, görev bölgelerine uğurladığı 15 yeni gezici kütüphanenin 40 bine yakın üyesiyle “Çok da güzel okuyoruz” mesajı verdiğini söyledi

Çok da güzel okuyoruz
Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen "Gezici Kütüphane Araçlarının İllere Teslim Töreni"ne katılan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Bundan böyle 15 yeni gezici kütüphanemizle birlikte toplamda 46 gezici kütüphanemiz Anadolu yollarında dağ, bayır, köylerimize, kasabalarımıza, engellilerimizin olduğu mahallelere, evlere kitap taşıyacak" dedi. Yayıncılık sektörünün geçtiğimiz yıla oranla yüzde 12 büyüdüğüne işaret eden Bakan Avcı, Türk yayıncılık sektörünün dünyada 11'inci sırada yer aldığını ve bu büyüme hızıyla yakında ilk 10'a hatta ilk 5'e gireceğini söyledi. Türkiye'de adeta bir şehir efsanesi haline gelen "Kitap okumuyoruz" algısına karşılık yaklaşık 40 bin gezici kütüphane üyesi ile "Çok da güzel okunduğu" yanıtı verildiğini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "İşte söylüyorum size 39 bin kayıtlı üye sadece şu Gezici Kütüphanelerden yararlanıyor" diye konuştu.

"SEFERBERLİK VAR"
Yarım milyon okuyucunun da geçtiğimiz yıl bu kitaplardan yararlandığını ifade eden Bakan Avcı, "Okul kütüphanelerimiz de ayrı, il halk kütüphanelerimiz de ayrı çok ciddi bir okuma seferberliği var. Bu olmasa zaten yayıncılık sektörü 1 yıl içinde yüzde 12 büyümezdi ve Türkiye yayıncılık sektöründe dünyanın ilk 11 ülkesinden biri olmazdı" ifadelerini kullandı.

105 BİN KİTAPLIK 'KÜLTÜR KERVANI'
Kültür ve Turizm Bakanlığı, 31 gezici kütüphane aracına, 15 yeni araç daha ekleyerek Türkiye'nin gezici kütüphane sayısını 46'ya ulaştırdı. Cemil Meriç'ten Atilla İlhan'a, Evliyâ Çelebi'den Ahmet Hamdi Tanpınar'a Türk edebiyatının seçkin yazarlarından oluşan 105 bin kitaplık dev kervana eklenen 15 yeni gezici kütüphane kitap sevdalılarına hizmet etmek için Ankara'dan törenle farklı illere doğru yolu çıktı. Bu araçların herbirine gittiği şehirde yaşayan edebiyat ve düşünce adamlarının isimleri verilecek. Bu kapsamda, Aydın'a gidecek gezici kütüphaneye eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un isminin verileceği öğrenildi.

BU OTOBÜSTE HAYAT VAR!
Otobüslerde her kesime uygun güncel koleksiyonlar, eğitici faaliyetler için LCD televizyon, DVD oynatıcı, internet bağlantısı bulunan dizüstü bilgisayarlar, okurlar için tasarlanmış oturma grubu, satranç masası ve gezici kütüphane çalışanları için gerekli her türlü araç gereç (mini buzdolabı, su ısıtıcı) bulunuyor. Vatandaşların gezici kütüphaneler aracılığıyla e-devlet uygulamalarını kullanabilmeleri de amaçlanıyor.
BİZE ULAŞIN