Yasaklı çalışmalar artık rağbet görüyor

“Padişahlar, Tuğra ve Paraları Sergisi”ni açan Kültür Bakanı Avcı, “Geçmişte yasaklanan çalışmalar bugün çok şükür her düzeyde rağbet görüyor” dedi

Yasaklı çalışmalar artık rağbet görüyor
Geleneksel el sanatlarının nadide örneklerinden el yazması eserlere, padişah tuğralarından eski film afişlerine birçok hatıranın sergilenmesine öncülük eden Millî Kütüphane Başkanlığı şimdi de "Padişahlar Tuğra ve Paralar & El Yazması Kur'anı Kerimler" adlı yazma eserler sergisine ev sahipliği yapıyor. Günümüz teknolojisine karşın değeri hiçbir zaman kaybolmayan ve yıllar geçtikçe daha da değerlenen yazma eserler sergide yaşam buluyor.

HAKİKAT İN VE SANATIN ÖZÜ
Milli Kütüphane Başkanlığı'nın "El Yazması Kur'an-ı Kerimleri" ve Fahreddin Yanova'nın "Padişahlar, Tuğra ve Paraları Sergisi"nin açılış törenine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, yaptığı konuşmada, "Bizim coğrafyamızda ve kültürümüzde hakikatin özü, sanatın özü yazı olmuştur. Bu anlamda hat sanatı, minyatür, ebru, çini gibi kendine özgü birçok eser bu topraklardan çıkmış ya da bu topraklarda en güzel örneklerini vermişlerdir. Bunlar arasında hat sanatı özelikle son dönemlerde çok rağbet görmeye başladı. Geçmişte düpedüz yasaklanan birçok çalışma bugün artık çok şükür her düzeyde rağbet görüyor" dedi.

TÜRKİYE MERKEZLİ GELİŞİYOR
Hattın ilk bakışta güzel yazı sanatı gibi algılansa da aslında çıkış noktası itibarı ile Kur'an-ı Kerim'in en güzel ve görkemli şekilde gözler önüne serilmesi olduğunu belirten Bakan Avcı, "Cazibesini hepimizin bildiği ve tekrarlamaktan zevk duyduğu, gurur duyduğu bir sözü ben burada tekrar hatırlatmak istiyorum. Derler ki, Kur'an-ı Kerim Mekke'de nazil oldu, Kahire'de okundu, İstanbul'da yazıldı. Yani hat sanatının doğumu ve gelişmesi bu topraklarda gelişti. Günümüzde de çağdaş hat sanatı bütün dünyada da Türkiye merkezli olarak gelişiyor. Bu hepimiz için bir gurur kaynağıdır" şeklinde konuştu.

DAHA VERİMLİ HİZMET GAYRETİ
llî Kütüphane ile ilgili son günlerde çıkan haberlere de değinen Bakan Avcı, "Bugünlerde Millî Kütüphane yalan yanlış haberlere konu oluyor. Onun için Millî Kütüphane'nin ne olduğunu, ne olmadığını bir kere de Kültür ve Turizm Bakanı olarak vurgulama ihtiyacı duyuyorum. Bilgi toplumu gelişmelerine uyum sağlayarak araştırmacılarımıza daha verimli ve daha hızlı bir hizmet sunma gayretinde olan Millî Kütüphane basılı eserlerin dışında teknolojik imkânları da kullanarak hizmet ağını bütün Türkiye'ye yayma çabasındadır" dedi. Avcı, 11 gün boyunca sergilenecek el yazması Kur'an-ı Kerim'lerin ilimirfan sahibi alimler tarafından yazılmış cevher niteliğinde şaheserler olduğunu vurguladı.
BİZE ULAŞIN