Her şey oğlum için

Her şey oğlum için

Emekli polis İsmail Tiryaki, maganda kurşunu ile hayatı kararan oğlu için evini fizik tedavi merkezine çevirdi. Hayatını konuşamayan ve yürüyemeyen oğluna adayan Tiryaki’nin en büyük hayali bir kez daha ‘baba’ sözünü duymak

  • Ankara Başkent
  • Cumartesi 19.06.2016
Murat Tiryaki ve ailesinin hayatı, 12 Mart 2006'da güvenlik görevlisi olarak çalıştığı yerde havaya ateş açılması sonucu bir kurşunun başına isabet etmesi nedeniyle alt üst oldu. Bir yıllık evliliği bu olay sonrasında sonlanan, o günden beri konuşamayan, yürüyemeyen ve denge bozukluğu yaşayan Tiryaki, beynindeki riskli olduğu için çıkarılamayan bir kurşunla, yatağa bağımlı olarak hayatını sürdürmek zorunda kaldı. Bu süreçte tutma, bırakma, parmaklarını oynatma, yazma gibi fiziksel anlamdaki tüm becerileri bir bebek gibi sil baştan öğrenen Tiryaki'nin en büyük destekçisi, babası İbrahim Tiryaki oldu. Emekli polis Tiryaki, 35 yaşındaki oğlunu yeniden hayata bağlamak için yaptıklarıyla Babalar Günü'nde örnek oldu. Tiryaki oğlunu yaşama bağlamak için 80 metrekarelik evini kendi yaptığı egzersiz aletleri ile adeta bir fizik tedavi merkezine çevirdi. Pedalla çalışan bir egzersiz aleti geliştiren, tutma, bırakma hareketlerini yapabilmesi için her gün oğlunu çalıştıran Tiryaki, oğluyla iletişimini de yine kendi yaptığı harf şablonu üzeinden gerçekleştiriyor. Tiryaki, "Onu bir nebze mutlu edebiliyorsam, dünyanın en mutlu babası benim" dedi.

EVLAT KOKUSU, CENNET KOKUSUNUN AYNISIDIR
Baba Tiryaki, hastaneden çıktığı süreçten bu yana oğlu için günlük de tutmaya başladı. Zorlu geçen 10 yılı 15 deftere sığdırdığını ifade eden Tiryaki "Oğlum inşallah ayağa kalkar da sağlığına kavuşursa bu defterleri saklasın, açıp okusun" dedi. Tiryaki'nin "Evlat kokusu cennet kokusunun aynısıdır" yazısı ile başlayan defterinde "10 yılını sabırla geride bıraktın oğlum. Gülüşüne rahmet ya sabreyle. Karanlık gecenin bir gündüzü var. Yerleri gökleri yaratan mevla, senin derdine derman olur sabreyle" dizeleri yer alıyor.

"ELLERİNİ, AYAKLARINI ÖPECEĞİM BABA"
Murat Tiryaki önündeki şablon üzerinden harfleri tek tek göstererek "Babacığım ellerini, ayaklarını öpeceğim" yazıp babasının "Babalar Günü"nü kutladı.
BİZE ULAŞIN