Yeraltı yüksek gerilim hattı yolda ‘bomba’ gibi patladı

Yeraltı yüksek gerilim hattı yolda ‘bomba’ gibi patladı

Eskişehir yolunda bir kamyon ve otomobilin geçtiği esnada yeraltından geçen yüksek gerilim hattı kablolarında patlama meydana geldi. Olayda şans eseri sadece maddi hasar yaşandı

  • Ankara Başkent
  • Salı 22.06.2016
Başkentte seyir halindeki bir otomobil ve kamyonun geçişi sırasında asfaltta patlama meydana geldi. Patlama sonucu kamyonun arka kısmında hasar oluşurken, alevler yolun üstünden geçen yüksek gerilim hattına kadar çıktı. Olay, saat 00.30 sularında Çankaya'da meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; Beysukent Köprüsü'ne 100 metre kala asfaltta patlama meydana geldi. Patlamanın, Eskişehir Yolu'ndan Çayyolu istikametine seyir halinde olan 22 NA 206 plakalı otomobil ve 06 DU 7273 plakalı kamyonun geçişi sırasında yaşandığı öğrenildi. Patlama nedeniyle kamyonda maddi hasar meydana geldi. Patlamanın ardından, kamyonun kasa kısmı yanmaya başladı. Alevler, çevredeki vatandaşların müdahalesiyle söndürüldü. Yolda yaklaşık 25 cm çapında delik oluştu. Vatandaşlar, polis ve itfaiye ekiplerine haber verdi. İhbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yolda incelemelerde bulundu.

KABLOLAR SIKIŞTI
İtfaiye ekipleri, incelemelerinin ardından TEDAŞ ve doğalgaz görevlilerine haber verdi. Polis ekipleri, yolda başka patlamaların yaşanma ihtimaline karşı güvenlik önlemleri aldı. Bölgeye emniyet şeridi çeken polis ekipleri, çevredeki vatandaşları da olay yerinden uzaklaştırdı. 22 NA 206 plakalı otomobilin sahibi Murat Gürlek, "Buradan Hacettepe Kavşağı'na doğru gidecektik, önümüzde de belediyenin kamyonu gidiyordu. Arkasında da galiba hafriyat almış, tel sarkıyordu. Ona bakarken bir anda her yer bembeyaz oldu. Ben araba patlıyor zannettim. Sonra indim arabada bir şey yok, kamyondan hafif dumanlar çıkıyordu. O yanıyor diye giderken, yerdeki deliği gördük. Oradan da hafif ateş çıkıyordu, kıvılcım vardı. Patlama anını gördüm, o an etraf sarı ve bembeyaz oldu. Ondan sonrasını hatırlamıyorum zaten, gözümü kapadım. Sonra otomobilden indik, bir şey var mı diye baktık. Kamyondan hafif dumanlar çıkıyordu, sonra arabayı ileriye çektim. Sonra polis, itfaiye ve doğalgaz ekiplerine haber verdik" dedi. İtfaiyeden edinilen bilgiye göre, patlamanın yeraltından geçen yüksek gerilim hattı kablolarındaki sıkışma nedeniyle meydana geldiği belirtildi.
BİZE ULAŞIN