Otobüs saldırganı suç makinesi çıktı

Üç yolcu otobüsüne silahlı saldırıda bulunan A.B.’nin eşinden ayrı yaşadığı, iki hafta içinde kayınpederine ait işyerine de 6 kez silahla ateş açtığı ve 24 suç kaydı bulunduğu bildirildi

Otobüs saldırganı suç makinesi çıktı
Ankara'da şehirlerarası 3 yolcu otobüsüne silahlı saldırı düzenlediği iddiasıyla gözaltına alınan A.B.'nin eşinden ayrı yaşadığı ve son 2 hafta içinde kayınpederine ait iş yerine de 6 kez silahla ateş açtığı öğrenildi. Alınan bilgiye göre, akşam saatlerinde 54 AV 439, 36 FD 404, 13 DD 095 plakalı üç yolcu otobüsüne pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra yaklaşık 1 saatlik takibin ardından Güney Çevre yolu Gölbaşı çıkışında kullandığı aracın lastiklerine açılan ateş sonucu yakalanan A.B.'nin son 15 günde 6 olaya karıştığı tespit edildi. Olayda Selahattin Aslan, Selçuk Yağız, Müfit Kara, Zülfü Kırmızıçiçek, Yusuf Yıldız, Büşra Yüce, Semra Aktacın yaralandı.

Polisle çatışmaya girdi
Gözaltına alındıktan sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen A.B'nin, "Mala zarar verme, kasten yaralama, Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet, güveni kötüye kullanma, taksirle yaralama, genel güvenliği kasten tehlikeye sokma, cinsel saldırı, hakaret, başkasına ait kimlik kullanma, konut dokunulmazlığını ihlal, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve suç uydurma"dan toplam 24 suç kaydı bulundu. Tüfekle ateş açılan yolcu otobüslerinin Ankara'dan Kars, Diyarbakır ve Van'a gittiği öğrenildi. Olayda 7 kişi yaralanırken, saldırgan kaçtığı sırada aracının lastikleri patlatılarak durduruldu. 24 suçtan sabıkası olan zanlının polisle çatışamaya girdiği ardından çocuğunu rehin aldığı öğrenildi. Olay sırasında alkollü olduğu belirlenen şahıs, otobüslere ateş açtıktan sonra yine Çevre Yolu üzerinden kaçmaya başladı. Aracının lastikleri patlatılan şahıs, araçtan indikten sonra da polislerle çatışmaya devam etti.

Çocuğunu rehin alarak öldürmekle tehdit etti
Olay sırasında A.B.'nin yanındaki çocuğunu rehin alarak öldürmekle tehdit ettiği öğrenildi. Polisin başarılı operasyonuyla pompalı tüfeği çocuğunun kafasına dayadığı sırada arkasından dolaşılarak etkisiz hale getirilen şahıs, daha sonra emniyet güçlerince gözaltına alındı. Transit marka 06 DN 0278 plakalı araçla saldırıyı gerçekleştiren şahsın aracında 3 adet pompalı tüfek ele geçirildi.
Vali Mehmet Kılıçlar: Olay terör saldırısı değil
Öte yandan, maddi hasarlı araçlar tamir edilmesinin ardından yolculuklarına devam etti. Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar ise "Olay terör saldırısı değil. Şahıs, polisle girdiği çatışma sonrası yakalandı. Aracında 3 adet pompalı tüfek bulundu" dedi. A.B.'nin daha önce kayınpederi A.K.'nın dükkanını alkollü bir şekilde 7 defa pompalı silahla bastığı, emniyet tarafından 7 defa gözaltına aldığı şahsın savcılık tarafından her seferinde serbest bırakıldığı öğrenildi. A.B.'nin önce kayınpederinin dükkanını, sonra da otobüsleri hedef aldığı ifade edildi.

'Otobüsün içinde kargaşa oldu'
Saldırıya uğrayan otobüslerden birinin şoförü Zülküf Murat Üzülmez, yaptığı açıklamada, AŞTİ'den çıkarak Diyarbakır'a gittiklerini, seyir halindeyken 8 el ateş edildiğini belirtti. Üzülmez, "37 yolcum vardı. Otobüsün içinde kargaşa oldu. Gören olmamış, ne yolculardan ne de ben. 3-4 yaralımız var, hastaneye kaldırıldılar" diye konuştu. Üzülmez, yolcuların kırılan camlar nedeniyle yaralandığını anlattı.
BİZE ULAŞIN